• MuminMy

    Sushi?

    Livsmedelsverket avråder inte, förutom tonfisk och viss vitfisk. Många gravida väljer dock att avstå.... Självklart ska det vara från en leverantör / restaurang du känner till och där du är säker på att hanteringen av fisken skett på rätt sätt. Ät aldrig kött som inte luktar gott eller som har en konstig färg.

    http://www.slv.se/templates/SLV_Page____2333.aspx

  • MuminMy

    jo det är det! Det är bara gravad och kallrökt lax man inte ska äta. Rå lax är ingen fara om den är fryst. Listerabakterierna luktar om de finns så är laxen fräsch och luktar gott är det bara att mumsa på!

    Livsmedelsverket tog bort sina restriktioner på sushi förra året, kvar finns dock restriktioner mot tonfisk så den ska man låta bli.

    /my

  • MuminMy

    kolla livsmedelsverkets hemsida så ser du precis, det är lax från ett fåtal hav man ska undvika. /my

  • MuminMy

    Man ska inte tro på allt bm säger När det gäller matrekommendationer är livsmedelsverket det ENDA man ska lita på!

    www.slv.se

Svar på tråden Sushi?