• gedansk

    Problem med sköldkörten=ej gravid

    Hej

    Jag har fått veta att mina sköldkörtel inte funkar som den ska och har ett för högt värde. Jag har tagit Levaxin i två månader och håller på att ställa in en tillräckligt hög dos. Vet någon av er hur lång tid det tar för kroppen att bli redo? Är det någon av er som blivit gravid effter behandling med ex Levaxin?
    Mvh Jeanette hoppas så att 2008 ska bli det året som vi blir föräldrar.

  • Svar på tråden Problem med sköldkörten=ej gravid
  • gedansk

    hej
    Jag har det med Pergotime och tar även Öl sprutan Pregnyl. Vet du hur lång tid det tar att kroppen blir bra igen? Jag gåt hos en läkare på Sophiahemmet, var går du?
    Mvh Jeanette

  • gedansk

    hej

    Jag fick veta i dag att mina värden har sjunkit från 4,9 i början till nu effter 2 månader med Levaxin ligger det på TSH på 0,8 och T4-fritt på samma 16 som förut. Så nu hoppas, hoppas jag att det ska hjälpa oss att bli med barn. Vi har försökt i över 2år och längtan är enorm. tyvärr så har jag inte blivit piggare nu när mina värden är bra. Visste läkaren varför dinna värden hoppade upp igen?
    Mvh Jeanette

  • gedansk

    Å hoppas, hoppas att det är det som ska till. Tänk att ett så enkel blodprov ska vara så svårt av en del läkare att ta, jag som trodde att det var mina p-piller som gjort att det blev så struligt med mensen. Om jag inte är gravid nu så kommer vi att fortsätta med Pergotime och Pregnyl och insemination den här månaden. Hur blev eran mens när ni hade problem med tyrodea?
    Mvh Jeanette

  • gedansk

    Läkaren sa att mina värden var jättebra på TSH på 0,8 men inte känner jag mig någon piggare för det.

  • gedansk

    hej vädur 78

    Jag märkte det mest på att mensen hoppade, innan jag åt p-piller så hade jag menscykel på 28dagar och sedan effter jag slutade pga migränanfall så kunnde det vara upp till 40dagar. Annars har det varit trötthet och så har jag gått upp en hel del i vikt (dock kan det mycket väl vara att jag ätit mycket onyttigare-sambo kilon).
    När det gäller tröttheten så inan jag viste att sköldkörteln producerade för mycket så trodde jag att tröttheten var mitt nya jobb mm. Längtar så effter att få barn nu men samtidigt så rädd att bli besviken igen.
    Mvh Jeanette

Svar på tråden Problem med sköldkörten=ej gravid