Inlägg från: ulligulli |Visa alla inlägg
  • ulligulli

    Vad ska Ni äta idag? Part 16

    Idag blir ungsbakad lax med pesto,spenat & broccli tappad med lite parmesan och pinjenötter. Till det bulgur blandat med kikärtor och grillad paprika. Mums!

  • ulligulli

    I dag blev det marinerad (Vitlök, chili, koriander, rapsolja) grilllade jätteräkor med mango- och tomat salsa och chili- och mynta yogurt. Till det en god Riesling ifrån NZ. Fantastikt!

  • ulligulli

    Det här åt vi idag. Barnen bara älskade det!

    Indiska köttbullar med banan (Kela kofta)
    4 portioner

    1 msk Vitlök, finhackad
    1 msk (81 ml kryddglas) Garam Masala
    1 tsk Spiskummin
    400 g bland- eller lammfärs
    ½ tsk salt

    Sås
    1 tsk Senapsfrö, brunt
    2 msk matolja
    2 st bananer, omogna
    1½ tsk Chilipeppar
    3 st Lagerblad
    1 msk (81 ml kryddglas) Tandoori krydda
    1½ msk vetemjöl
    3 dl köttbuljong
    1 burk (4 dl) krossade tomater
    1 dl matlagningsyoghurt
    ½ msk socker
    ½ tsk salt

    Gott till är:
    Santa Maria India Pineapple Mango Chutney

    TILLAGNING
    Blanda vitlök, garam masala, spiskummin i färsen och forma till 20 köttbullar. Fräs bananer, senapsfrö, chili, lagerblad och Tandoori Krydda i matolja någon minut. Strö över vetemjöl under omrörning. Tillsätt köttbuljong, krossade tomater och matlagningsyoghurt. Låt koka ihop. Smaksätt med salt och socker. Lägg i köttbullarna och låt puttra på låg värme i 5-7 minuter. Servera med ris och mango chutney.

  • ulligulli

    I dag blev det ¨korvstroganoff¨ fast med kokosmjölk och tandoriikrydda. Grymt gott!

  • ulligulli

    I dag blev det kycklingfärsburgare smaksatta med tandoriipasta. Till det en varm sallad med spenat, kikärtor, paprika, potatis, tomat och lite curry + yougurtsås med mynta och vitlök.
    Jättegott tyckte både vi vuxna och barnen!

Svar på tråden Vad ska Ni äta idag? Part 16