• snuffse

    ketjap manis

    Kan någon hjälpa mig??? Vad är ketjap manis?
    Var i butiken hittar jag det och vad används det till?

    Tack på förhand!

  • Svar på tråden ketjap manis
  • Rosana

    Ketjap manis är en indonesisk sås - ursprunget till "vår" ketchup 8ordet ketchup" kommer ursprungligen från indonesiskans ketjap) , men sötare och starkare. har aölltså inget med Felix tomt att göra. Används som smaktillbehör i indonesika/asiatiska rätter. Jag brukar använda den ibland i mariander. Finns på "exotiska/asiatiska" hyllorna i matbutikerna.

  • snuffse

    TACK så mycket för informationen.

  • astalacasta

    På vår affär står Ketjap Manis bredvid sojan. Det är en sötare och syrligare sojasås från Indonesien.

    Man kan göra en supergod rätt med fläskfile och Ketjap Manis som dessutom är enkel att laga, är det det receptet du har hittat?

  • snuffse

    Nej det är inte det receptet, men det lät spännande. Finns det på den här tråden?  Annars får du jätte gärna dela med dig.
    Jag har hittat ett recept på kycklingspett och till detta var det då en varm ( tror jag ) jordnötssås med denna ingrediens i.

Svar på tråden ketjap manis