Inlägg från: MotherOfTwo |Visa alla inlägg
  • MotherOfTwo

    bjursta matbord

    Vi har också Bjursta (det största) och är jättenöjda. Vi har det som bord i vardagsrummet men det har varit många barnkalas och middagar runt det bordet och inga större märken. Repor får man räkna med när det är lackat men efter 5 repor så märker man inget längre.
    Vi har stolen Börje till som jag tycker är lite "lättare" än Egon. www.ikea.com/se/sv/catalog/products/70116200

  • MotherOfTwo

    Måste bara kommentera lite kring att fanér mörknar. Fanér mörknar inte mer än trä i allmänhet. Även ett massivt träbord mörknar.
    För att förhindra att det mörknar så hjälper inte UV-lack. UV-lack betyder att man vid tillverkningen av bordet ytbehandlade det med UV-härdande färg/lack. Det har inget att göra med att det förhindrar mörkning eller tar upp UV-ljus.

    Jo lite besserwisser kan jag vara ibland men det är inget illa ment...

Svar på tråden bjursta matbord