Inlägg från: Petra Pontus mamma |Visa alla inlägg
  • Petra Pontus mamma

    Detta var pinsamt...

    Förra året var vi i Egypten och jag blev magsjuk på en bussresa till Kairo. Det var FRUKTANSVÄRT. Jag var dessutom gravid i v 10.

    När vi åkt buss från Sharm-El Shejk till pyrmaiderna började jag må akut dåligt i bussen. Precis när vi parkerade känner jag att jag behöver spy. Ber min man om en påse, får en, och börjar kaskadspy. Det är hål i påsen. Jag, Johan, grannen i sätet brevid och bussen är nerspydda. Jag har inget ombyte med, vi skulle inte sova över men vara borta i 24 timmar. Gråter utanför bussen av skam, får låna rena shorts av en snäll medresenär.

    Fortsätter spy utanför varje j---a pyramid, börjar även få diarée.

    Åker vidare till Kariors historiska muséeum. Känner att jag måste sk..a. Hittar äntligen en toa. Håller mig allt jag kan. Får en bit toapapper - man får aldirg mer än så i Egypten av personalen som vaktar toan. Ställer mig på huk över toan, vill inte sitta ner för den är apsnuskig. Fiser lite, tror jag, men sprutlackerar hela toan bakom mig. Det bara rinner. Jag har en ruta toapapper. Öppnar dörren och ber om mera papper, får en ruta till. Mkt bajs kvar. Ber om mer, får tre rutor. Prioriterar att torka mig själv. Spyr, rusar ut. Stackars människa som behövde städa efter mig!

    Efter det gjorde vi inget annat än att leta efter den ena vidriga toan efter den andra på musset. Jag har bjsat och spytt på alla toaletter på Karios historiska museum.

    På bussresan hem finns det som tur var en toa på bussen. En gång i halvtimmen måste jag gå upp. Först spyr jag med öppen dörr, för man får inte plats att spy när dörren är stängd. Sen stänger jag dörren och har diarré. Vi åker buss i åtta timmar. Det luktar inte gott om vare sig mig eller toan - jag har inte duscaht sedan första spyan och har samma tröja på mig ännu. Ingen annan resenär använder toan på bussen. Jag skämdes så att jag höll på att dö, grät mest hela tiden.

    På tio dagar tappade jag fem kilo - och jag var ju gravid. Tur att Pontus överlevde inne i magen. Åk aldrig till Egypten, om ni inte vill intesiv banta förståss.

  • Petra Pontus mamma

    Åk inte till Pyramiderna säger jag bara. Titta på vykort, det räcker. Jag kommer inte att åka dit igen :-=

  • Petra Pontus mamma

    OT: Det bästa var att fostret i magen inte tog skada. Jag var hur orolig som helst! Gjorde avföringstest och så när jag kom hem. Men både BM och läkaren var superlugna och satt det inte var någon fara. Då blev jag helt skogstokig över att man inte får äta opastöriserad brie från Konsum. Hallå! Parmaskinka, brieost, sushi och gravad lax åt jag ändå efter det. Kändes som att om Pontus i magen överlevt Egypten fixade han nog lite opastöriserad ost också

  • Petra Pontus mamma

    Jag är Sveriges pinsammaste människa. Så är det bara. Här kommer en historia till

    När jag precis träffat min man delade jag lägenhet med en tjejkompis. Vårt kylskåp hade gått sönder, och vi skulle få ett nytt instalerat av hyresvärden. Tanja ansvarade för det och hade pratat med bostadsföretaget.

    En dag på lunchen(vi pluggade) smet jag och min älskling hem. Visste att Tanja var i skolan, så vi passade på mellan lektionerna

    Mitt i akten öppnas dörren till hallen, och sen slits den upp till mitt rum och där står en stackars man som ska leverera en ny kyl. Han hade bestämt med Tanka att komma då, och hon hade gett honom tillåtelse att gå in med huvudnyckeln eftersom vi var på föreläsning. Fy f.n vad pinsamt. Den stackarls karln mumlade en ursäkt och backade ut för att vänta tills vi klätt på oss.

    Jag hoppade i kläderna på tre sekunder, och satt sedan i biblioteket utan trosor till kl 19 på kvällen så att jag säkert visste att alla som jobbade på bostadsföretaget hade gått för dagen

  • Petra Pontus mamma

    Höll i ett viktigt möte med en stor kund för några år sedan, var nyanställd och det var första mötet tillsammans med min nya chef. I början på mötet radade jag upp mina grejer på konferensbordet. Ni vet, filofax, penna, anteckningsblock, avstängd mobil. Mötet flöt på. När det gått en timme och det var dags att samla ihop sig insåg jag till min fasa att jag också radat upp en tampong mitt bland allt annat. Höll masken men höll på att dö efteråt.

Svar på tråden Detta var pinsamt...