• Aleathiel

    Vegetarisk huvudrätt som kan serveras kall

    Är det någon här som har tips på en vegetarisk (huvud)rätt som kan serveras kall?

  • Svar på tråden Vegetarisk huvudrätt som kan serveras kall
  • Zixi

    Bönsallader i alla varianter är perfekta att servera kalla.

    Hur lyxigt ska det vara, vilken slags bjudnming och till hur många?

  • Aleathiel

    Det är till en ganska informell födelsedagsfest. Totala antalet gäster är ca 25. Det kommer att finnas en icke-vegetarisk huvudrätt också, men eftersom några är vegetarianer ska vi servera ett sådant alternativ också. Tänkte servera rätterna bufféstyle även om det inte finns så pass många rätter att det kan klassas som en riktig buffé Pga serveringssättet kommer säkert fler än de få som är vegetarianer att äta av det vegetariska, så det ska räcka till ganska många.

    Bönsallad låter gott. Har du några bra recept?

  • hjortronblomman

    Hej! Såg ett smaskigt recept på en toscansk gryta/soppa, men den ska nog med fördel serveras varm. =)Värm olivolja i en gryta, sätt i två tsk hackad vitlök, hacka persilja och häll ner den i grytan. Låt det fräsa på en stund. Sätt i cannellonibönor och rör om. Mosa bönorna med en hålslev när de börjar bli mjuka. Låt en del bönor vara hela..Salta och peppra. Servera med ett gott olivbröd till..Häll på lite olivolja just innan grytan serveras. Har tyvärr inga mängder på bönorna..Men en burk verkar ju rätt så lagom..

    Quinoasallad med bönor är inte heller helt fel. Den kan ju serveras kall med någon god yoghurtdressing.
    lycka till!

  • Zixi

    Bönsallad är det lättaste som finns.

    Några burkar bönor (svarta, vita och kidney ser fint ut), lite finhackad rödlök och gärna något grönt (persilja, basilika, spenat, brytbönor etc efter tycke och smak.

    Gör sedan an dessing av 2 delar olja och 1 del balsamvinäger. Vitlök, örtkryddor (italiensk salladskrydda funkar bra), lite chili, salt och peppar.

    Bör stå till sig i ett dygn eller så i kylskåp så att smakerna gifter sig.

    Andra alternativ är pastasallad med mycket grönsaker i, om ni inte har några veganer så kan vi ha i halloumi eller fetaost. Pastan kan bytas ut mot couscous eller liknande.

  • Ciliam

    Smörgåstårta! Tartex är en bra fyllning å avocado!

Svar på tråden Vegetarisk huvudrätt som kan serveras kall