Underbara tonåringar!!!
Undrar bara om det finns fler föräldrar med 15 åringar som är "snälla och lydiga"?? Tyckaer de flesta trådar är om "jobbiga" tonåringar, så vi kan väl starta en egen tråd där vi berättar om våra underbara tonåringar istället. Visst finns det gånger med konflikter men de är sällsynta.
Så kom igen alla föräldrar med "hjälpsamma" tonåringar detta är tråden för er!!
Har en snart 15 årig grabb som är sååå UNDERBAR!!! Han hjälper till hemma, passar sina småsyskon mm. Visst kan han ibland bli arg och så men det hör till ovanligheten. Han gör det han är tillsagd att göra men för det mesta gör han saker i alla fall bara för han tycker det ska göras, tex plockar undan på diskbänken, dammsuger o så.
Visst kan vi ha konflikter men som sagt det hör till ovanligheten. Han är nästan aldrig ute och "ränner" utan han är hemma eller hos flickvännen, nån gång med kompisar.
Jag var bara tvungen att skriva om honom och se om det finns fler lyckosamma föräldrar!! Det är inte så att jag inte har barn som är jobbiga jag har en 11½ årig dotter som är helt tvärt emot som slår i dörrar, svär och tycker allt är jobbigt men denna tråden vill jag höra om de underbara lugna barnen!!