• Tiramisú Con Amore

    *Blöjpåse*

    Någon som vet var man får tag på blöjpåsar till skötväskan? Såg att pippilotta hade men jag tyckte de var lite för dyra 169kr/st. Hoppas ni har tips

  • Svar på tråden *Blöjpåse*
  • Jesster

    5-liters platspåsar i närmsta mataffär
    Har aldrig använt specifika blöjpåsar, det är bara dyrt.


    ♥ v.15 ♥
  • Ninni68

    Vi köper de billigaste soppåsarna på Coop. 10 kr/rulle. Funkar utmärkt för oss.

  • Mort75

    Vi köper hundbajspåsar. Billigt och bra och inte luktar det heller.

  • Lorelei

    Vi kör med euroshoppers plastpåsar med handtag (minns inte storleken men de finns på ICA Maxi och är superbilliga). Eller en vanlig plastkasse. Oftast finns ju faktiskt soptunna i närheten att slänga blöjorna i.

  • ElinOlsson

    Hundbajspåsar här med. IKEA har för 5 kr rullen. Kan det bli billigare?

  • cloudberry79

    Hundbajspåsar är perfekt! Lagom storlek, lätta att knyta igen och släpper inte igenom lukt


    Redan här! Vidar ~~20071018~~
  • miababia

    vi kör oxå på hundbajspåsar, rusta brukar ha med lite färg (lila, turkosa och gröna vet jag att de har) och inte bara svarta. finns även svarta med lite citrondoft.

  • Tiramisú Con Amore

    Hmm jag menade alltså att ha rena blöjor i som man har i skötväskan bara för att ha lite ordning på dem..

  • miababia

    ah, ok det har jag inga utan jag lägger blöjorna i ett av facken bara, eller så lägger jag dem i en zip påse

Svar på tråden *Blöjpåse*