*Blöjpåse*
Någon som vet var man får tag på blöjpåsar till skötväskan? Såg att pippilotta hade men jag tyckte de var lite för dyra 169kr/st. Hoppas ni har tips
Någon som vet var man får tag på blöjpåsar till skötväskan? Såg att pippilotta hade men jag tyckte de var lite för dyra 169kr/st. Hoppas ni har tips
en återförslutningsbar plastpåse är väl enklaste sättet att förklara det på.
Ja, vad synd att du inte har en symaskin. Jag hade nämligen ett bra mönster att länka till: www.sleepingbaby.net/jan/Baby/dipecase.html
Någon annan som kanske är sugen på att sy, kan använda det.
Granit har lite starkare zippåsar för en billig penning. De använder jag till smutsiga kläder och kräktrasor i skötväskan.
Jag har blöjorna i en lite större sminkväska som är av den platta modellen, får plats ca 5 blöjor i den, eller färre blöjor och ett litet paket tvättlappar.
Har funkat toppen här.
finns hos www.mamas.se
Vi har små tunna nylonpåsar i olika färger, en har vi blöjor i, en trasor, en extra ombyte. Man kan köpa såna påsar i friluftsbutiker, finns nog på Intersport och Stadium också, vi har en drös såna som vi har när vi packar ryggsäck/kajak. Nu var det länge sen vi köpte dem så jag kommer inte ihåg hur mycket de kostar, men jag tror du får ett paket med fem stycken för mindre än 169 kr i alla fall...
Hundbajspåsar med citrondoft. Då luktar inte bajset medan man går till soptunnan.
Jag använder påsarna som man kan få rullvis vid frukt & grönt-disken om man är snäll. En har jag rena blöjor, handduk och våtservetter i, en har jag klädombyte i och en tredje har jag lite annat i. Dessutom ligger det några extra i väskan för använda blöjor och nerskitade kläder. Min flicka ammar bara, men jag tror nog jag fortsätter använda dessa påsar sedan när det luktar värre också för så långt bort från en soptunna är jag sällan.
Inte särskilt fräsigt, men enkelt och bra.
Åååh, jag ÄLSKAR min Diapees & Wipees-blöjpåse! Köpte den visserligen inte hos Pippilotta men ser att de har just "min" påse; den med aporna. Är helt suveränt nöjd med påsen. Visst, den kostar lite men det är den värd. Har ung 3 blöjor och resepack wipes samt Inotyol i påsen, funkar finfint. Up'n go-blöjorna är lite större än "vanliga" blöjor men jag får ledigt plats med tre blöjor i påsen.
Köp påsen, du kommer inte bli besviken.