• Helheim

    Vernissage...hjälp!

    Jag är bjuden på vernissage på tisdag och jag har aldrig varit på ett sådant. Ska man vara finklädd, ska man ha med sig blommor...jag vet ingenting. Hjälp!!!!
    Jag kan också säga att det är på ett bibliotek och inte i en FIN lokal...
    Det är en kär vän till mig som har det.
    Tacksam för tips!!!!!! Kramar // Helheim

  • Svar på tråden Vernissage...hjälp!
  • villervallan

    Hej!

    Var gärna lite lagom snyggt klädd och ta med en snittblomma. Det är ju på en tisdag och lokalen är inte heller den mest flashiga så SÅ himla viktigt är det inte med det yttre! Skillnad om det hade varit på en lördag eftermiddag på ett galleri.

    Min pappa är konstnär så jag har vuxit upp i den där miljön och har erfarenhet från massor av vernissager och invigningar.

    Lycka till och ha så trevligt!

  • Helheim

    Tack villervallan för ditt råd!!! Jag ska köpa en snittblomma och ta på mig något lagom snyggt... Kram på dig!

  • Emmen

    Slappna av. Du kan komma som du är. Skall ni gå ut och äta tillsammans efteråt, kan det ju däremot vara trevligt att var lite uppklädd om man brukar vara det vid sådana tillfällen.

    Att ta med en liten snittblomma är ju konvention, fast lite tråkigt. Kommer du på något annorlunda så är det bättre. En flaska vin? Tjusiga praliner?

    Det viktiga är att du är där och socialiserar, och blir det lite folk är det bra om du stannar lite längre. Häng bara inte på konstnären HELA tiden om det bara är denne du känner. Det är bra om han/hon hinner prata med flera andra också (kanske pressen kommer om det inte varit pressvisning innan).

  • alter8

    Kom ledig och avslappnad, beväpnad med ett leende och gå runt och titta mycket...

  • Helheim

    Tack för era råd. Nu har jag varit där och det var lyckat med både press och mycket folk. Tavlorna var jättefina och jag köpte en lite annorlunda snittblomma...en ljusgrön nejlika. Han blev glad och det var väldigt lyckat! Tack så väldigt mycket!!!!!!

Svar på tråden Vernissage...hjälp!