• Peppri

    Bubbelbad

    Jag frågade min bm också, för vi flyttade nyligen till hus med bubbelbadkar. Jag trodde också först att man skulle undvika pga bakterierisken och tänkte att då borde jag ju kunna bubbla hemma. Men det min bm sa var att jag skulle undvika det för att bubbla har samma effekt som massage, dvs. det frigörs en massa slaggprodukter i kroppen som ökar risken för mf. Så jag har undvikit det, för för mig räcker det med ett varmt vanligt bad.


    Två ska bli tre
  • Peppri
    really skrev 2008-02-04 16:33:47 följande:
    Eh... men nu finns det ju INGET som avrekommenderar från massage heller? (efter v.12 - och inte pga MF-risk utan för att massörer OM det blir MF vill vara helt fria från ansvar så att säga - även om det inte finns någon information om samband mellan massage och MF)Låter som egna åsikter från din BM vill jag säga... Vad jag förstått (från olika källor) så kan bubblet vara obehagligt pga ljudet - men det är OK, inte så att det är farligt på något sätt. Värmen vara jobbig - men OK om inte för långa stunder (liksom bastu). Bakterierisk - endast efter att slemproppen släppt, dvs sent.
    Eh, jo det finns det! Eller så har jag i alla fall från flera olika håll hört (inte bara från min bm) att man ska undvika massage som påverkar kroppens cirkulation mycket. Massage på enstaka kroppsdelar är ok enligt info jag har fått.

    Men alla gör ju som de vill i slutändan i alla fall, som med mycket annat under graviditeten. Jag för min del undviker helst sådant som kan innebära en risk. Men jag har inte känt behov än så länge av massage eller bubbelbad så det är inget jag saknar heller.
    Två ska bli tre
Svar på tråden Bubbelbad