Dyrt att äta nyttigt!
Jag tror att man får räkna med den kostnaden. Har ni räknat på hur mycket det skulle kosta om ni köpte den onyttiga" maten istället? För omm man tänker att 1kg äpplen kostar ca 20 kr, och ett 1kg godis ca 79 kr, så är ju just den jämförelsen billig mat att äta nyttigt! Så brukar jag tänka, man köper ofta några hekto godis utan att tänka på vad det kostar, men en bit fint kött så tycker man direkt att det är dyrt!