• LillaMandarin

    gallsten-vilken diet passar???

    Jag har fått gallsten och legat inne för det. Hade 3 anfall på 3 dygn så nu har jag lite frågor om detta...

    1. Kan man ha den turen att dessa stenar försvinner av sig självt så att man slipper operation

    2. Ägg är tydligen inte så bra att äta, men är detta om det steks eller kokas bara eller är det överhuvudtaget. För det finns ju ägg i mycket bakelser och tårtor oxå?

    3. Fet mat skulle jag hålla mig undan för. Men jag har lite svårt för detta visst vet jag ju att pizza,hamburgare, såser och choklad innehåller mycket fett. Men de e ju så mkt annat oxå tex avocado tydligen. Så jag tänkte de att de finns så många olika dieter nuförtiden, atkins,GI-metoden,cambridge och viktväktarna mm. Finns det någon diet som uteslutar fett som man kanske skulle kunna gå lite efter för att få hjälp?

  • Svar på tråden gallsten-vilken diet passar???
  • Barntillverkning pågår

    Ät mest kokt mat och var försiktig med ägg, lök, grädde osv så kommer du ganska långt utan att behöva följa någon spec. diet. Annars så äter ju de som är med i viktväktarna fettsnålt

  • Pluggisen

    Hej!

    Är själv opererad för gallsten och kan rekommendera att ta bort den!!!! Detta gjorde jag i höstas och är nu helt bekymmersfri vad gäller gallan.

    Mat att undvika; Fet fisk, gurka, äpplen, ägg.

Svar på tråden gallsten-vilken diet passar???