Min dotter slår mig när hon blir arg
Jag har varit i samma situation, med en dotter som fick hemska raseriutbrott. Hon gav sej på mej, slogs, sparkades, skrek, svor och spottade, kastade saker osv. (jag skriver i då-form eftersom jag hoppas att det värsta är över nu...)
Hur är din dotter i "normala" fall, alltså när hon inte är arg? Vid vilka tillfällen blir hon så arg att hon ger sej på dej? Under hur lång tid har det pågått? Kan du se något mönster i hennes betéende? Har hon några andra svårigheter än att kontrollera sitt humör?
Det blev många frågor, men bara för att jag hoppas kunna hjälpa dej på något sätt. Jag vet hur fruktansvärt jobbigt det är att ha det som ni! Det finns hjälp att få, men man måste orka tjata för att få den. Men den onda cirkeln måste brytas, varken du eller hon mår bra av att ha det som ni har det nu.