Ni som opererat bort era cellförändringar, se hit!
Nu har jag fått svar på min biopsi jag gjorde förra veckan, det handlar om mellansvåra, dvs CIN 2 cellförändringar.
Jag ska nu behandla med LEEP, man karvar bort förändringar med eloktricitet typ...nåt...
Är det nån här som känner igen sig, som genomgått detta?
Jag är egentligen inte så orolig för själva proceduren, mera för labbundersökningen senare på den bortkarvade biten. Även fast ingen cancer hittats på biopsin, så har jag fattat det som att det visst kan finnas cancer ändå och man vet definitivt efter denna behandling. Hur stor är den chansen egentligen? Hur nervös ska man vara? Jag är en hemsk hypokondriker och jag har hyperventlierat sen den dagen jag fick besked om mina cellförändringar. De var lätta från början, efter själva cytologiprovet, men med positiv hpv virus. Och nu, 2 månader senare visar det sig vara klass 2 dyspalsi.
jag försöker ju tänka positivt, att fan vilken jävla röta vi kvinnor har idag som har möjlighet till dessa prov och kan behandla oss innan det utvecklas till cancer, annat var det väl förr. Men, är man hypokondriker så är man och detta är SKITJOBBIGT!!!
Snälla ni som genomgått detta redan, snälla, snälla, lugna ner mig, berätta era storys...jag behöver tröst och lugnande ord.
Tack alla...