Inlägg från: Sallybally |Visa alla inlägg
  • Sallybally

    HJÄLP! Jag är livrädd för att föda!

    Hej!

    Jag är gravid i vecka 33 och vår lilla pojke är beräknad till den 26 April.

    Problemet är bara att vissa dagar är jag livrädd för att föda!

    Vi går på Föräldragrupp och igår var vi på rundvisning på Ystad-BB.
    Precis när vi kommit innanför dörrarna på BB och barnmorskan börjat informera; "här har vi då förlossnings-salarna", då hör man en kvinna som skriker, och då menar jag verkligen SKRIKER!! Det lät som ett riktigt skräckfilms-skrik, och jag blev ju livrädd!

    Jag försökte samla mig, men till slut brast det och tårarna sprutade!

    Likadant var det förra gången vi hade föräldragrupp, då kollade vi på en sån här förlossningsfilm, där 3 olika mammor födde sina barn. Jag hade redan sett filmen, när jag var på glukos-belastning och då var det en helt annan reaktion, då blev jag rörd till tårar för att det var så fint och stort.
    Men denna gången var det hemskt, de sista 15 minuterna av filmen fick jag vända bort blicken och kämpa för att inte börja gråta! Sedan efter filmen, när vi sagt hejdå till gruppen då brast det och tårarna kom.

    JAG SKULLE BEHÖVA ALLA RÅD OCH TIPS JAG KAN FÅ.

    De viktigaste frågorna är nog:

    1. Vad är det som gör ondast? När barnet ska ut genom hålet, eller värkarna?
    2. Epidural, fungerar den bra?
    3. Vilken ställning känns bäst?

    ...men häng inte upp er på bara dessa frågor, jag behöver all information jag kan få! Och då helst POSITIV information.

    Hoppas ni är många som svarar!
    I need you!

    MVH Sally


    Omnia vincit amor - Jag älskar min Daniel
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-03-07 11:26
    Vill bara tillägga. Då jag är mest rädd för att det ska göra ont mellan benen (i mitt kön), så vill jag inte höra några detaljer om hur ont det gjorde där eller på vilket sätt det gjorde ont där. För då blir jag bara mer rädd!!

    Men att man svarar på frågan; VAR det gjorde mest ont, om det var i könet eller om det var värkarna... Det är det jag är intresserad av att veta!
  • Svar på tråden HJÄLP! Jag är livrädd för att föda!
  • Sallybally
    Fr1dlyst skrev 2008-03-07 11:15:50 följande:
    Har tyvärr inga råd, men måste bara säga att jag vet exakt hur du känner!När vi var på förlossningen så hörde man gallskrik genom dörren..Har inte oroat mig innan, men nu börjar jag blir riktigt nervös..Lycka till!
    Hoppas du också kan få hjälp av denna tråd då!!

    Lycka till. det kommer gå jättebra!

    Det knasiga är att jag VET att det kommer gå bra för min del, som för alla andras, men man är ändå rädd...
    Omnia vincit amor - Jag älskar min Daniel
  • Sallybally

    Vill bara tillägga. Då jag är mest rädd för att det ska göra ont mellan benen (i mitt kön), så vill jag inte höra några detaljer om hur ont det gjorde där eller på vilket sätt det gjorde ont där. För då blir jag bara mer rädd!!

    Men att man svarar på frågan; VAR det gjorde mest ont, om det var i könet eller om det var värkarna... Det är det jag är intresserad av att veta!


    Omnia vincit amor - Jag älskar min Daniel
  • Sallybally
    auti skrev 2008-03-07 11:25:25 följande:
    Jag skulle nog försöka prata med någon, aurora t.ex., om jag kände som du (jag går själv hos aurora för förlossningsrädsla, men av andra anledningar). Det tar mycket av din energi att gå runt och oroa dig.Det gör ont att föda barn, men efter det där vrålet brukar det också komma glädjetårar, försök fokusera på det positiva.Jag kan bara svara på din andra och tredje fråga, då jag fick ett akut snitt, jag tyckte att epiduralen var fantastisk. Jag var trött och behövde sova och när den bedövningen tog kändes det som om tiden stannade. Jag kunde sova och äta lite och ladda batterierna. Jag ska garanterat ta det denna gången också.Vilken ställning som känns bäst är helt individuellt. Jag hade kraftiga foglossningar med min första pojke och kunde därför inte inta alla positioner som jag skulle vilja prova. Lås dig inte vid en viss ställning då du kanske känner helt annorlunda när du väl ska föda. Jag tänker skriva in i mitt förlossningsbrev att jag vill ha hjälp med att finna en bra ställning till mig då de faktiskt är experter =)Det är lätt att säga men försök verkligen att inte oroa dig så mycket. När du väl kommer in på förlossningen kommer du bli väl mottagen av människor som verkligen vill att du ska få en fantastiskt förlossning. Tala igenom hur du vill ha det med den som ska vara med på förlossningen så du har ett språkrör med dig =)Lycka till
    Tack för ditt fina svar! Ska till min BM på måndag och diskutera Aurora-samtal.
    Omnia vincit amor - Jag älskar min Daniel
  • Sallybally
    nemooo skrev 2008-03-07 11:29:22 följande:
    hejsan! födde mitt första barn d 2 nov. Tog bara 4 timmar allt som allt. värkarna kändes mer än utdrivningen... Jag fick inget smärtstillande merän lustgas i några minuter.. hann inte med någonting. Sprack inget alls.. du ska inte oroa dig.. alla upplever smärta olika o du ska inte undersöka så mycket innan utan ta det när det kommer.. det funkade när jag blev räddJag stod på knä i sängen o håll i mig i sängöverdelen (när sängen är uppvikt) för att han skulle vandra ner i bäckenet.. sen födde jag i gynställning.När du känner krystvärkarna så kan du inte hålla emot.. hela kroppen jobbar o du känner bara att det är skönt att krysta.. svårt att förklara men du kommer fatta när du ligger där Lycka till
    Tack, också ett väldigt givande svar!
    Omnia vincit amor - Jag älskar min Daniel
  • Sallybally
    nemooo skrev 2008-03-07 11:34:40 följande:
    svar på din fråga.. jag tror inte du kommer känna nån speciell smärta i könet...de e bara i 2 sekunder.. Om du ska oroa dig för var smärtan kommer komma så är det defenitivt värkarna...efteråt kan du få bedövningsspray mellan benen.. det fick jag, funkade skitbra.. men du kommer inte bry dig om det när hon/han ligger på din mage =)
    Okej, känns bra att höra!

    Antagligen kommer min rädsla från att det är ju ett så känsligt område, slidan.
    Omnia vincit amor - Jag älskar min Daniel
  • Sallybally

    Efter att ha lyssnat på andra och läst vad ni skrivit här, så tror jag att jag tänker välja Epidural.

    Konstigt nog så var jag helt anti mot den innan, men nu känner jag mer att den är hur välkommen som helst!


    Omnia vincit amor - Jag älskar min Daniel
  • Sallybally
    MizzTez skrev 2008-03-07 11:50:59 följande:
    De viktigaste frågorna är nog:1. Vad är det som gör ondast? När barnet ska ut genom hålet, eller värkarna?När jag fick min dotter så hade jag epidural och hon togs med sugklocka. Jag tyckte värkarna var det jobbigaste, kan dels varit för att jag inte visste hur lång tid jag hade kvar tills hon kom, de var "falska" värkar och gjorde ingen nytta. Jag var mest nervös och kände mej osäker. Under själva utdrivningen så kändes det mest skönt att det närmade sig slutet! Då tänkte jag inte på smärtan..2. Epidural, fungerar den bra?Åhh!! Denna smärtlindring är helt underbar!! Var i himlen efter jag fått den.. Helt klart värt det! Nu den här gången har jag begärt att få den tidigt i förlossningen.3. Vilken ställning känns bäst?Under värkarbetet så var jag uppe och gick en massa, det var jätteskönt. Kollade tv och tog flera duschar.. Om du vill så kan jag rekomendera akupunktur, det va åxå jätteskönt under den här tiden. Sen är det skönt att stå på knä eller vid sängkanten. Men det jag blev chockad över var att min kropp så åt mej exakt vad jag skulle göra för att underlätta för mig själv. Sen när det väl var dags för förlossning så blev det ryggläge eftersom de var tvugna att tvinga ut min buse!Jag kan förstå din rädsla, är själv rädd som f*n!! Jag försöker tänka positivt och slappna av i kroppen, har varit på samtal för min rädsla och det hjälpte enheldel. Skrivit ett förlossningsbrev och förklarat åt BM att de måste påminna mig om allt positivt och se till så både jag och min karl slappnar av. Hoppas det går fin fint för dig nu.. Låt bara inte din rädsla ta över och lita på din egen kropp och på BM!
    Tack, det var ett bra svar!
    Omnia vincit amor - Jag älskar min Daniel
  • Sallybally
    Nekka skrev 2008-03-07 12:05:13 följande:
    jag skulle nog säga att det är värkarna som är den jobbigaste smärtan, men där va EDAn helt perfekt!!visst gjorde det ont "därnere" när han skulle ut, men det va inget man tänkte på just då, då var man så fokuserad att jag knappt tänkte på att det gjorde ont.. och sen är det ju inte en så lång stund, som värkarna...en sak att tänka på om du väljer EDAn, en vän till mig fick den med nån mojäng som fyller på automatiskt med jämna mellanrum, men det gjorde att hon blev så bedövad på höger sida (enda ner till knät) att hon inte kunde röra sig som hon ville utan hjälp.. jag fick säga till när jag kände att det började släppa och så fyllde dom på, det kanske är en smartare variant.. det kommer gå jättebra för dig, det kommer va det häftigaste du har varit med om!!!lycka till!!
    Tack för tipset!
    Omnia vincit amor - Jag älskar min Daniel
  • Sallybally
    Vill tacka för alla era svar. Och så vill jag berätta att jag känner mig inte ett dugg orolig längre, inför förlossningen.

    Kommer lämna denna tråd nu.

    Tack och ha det så bra allihop!

    Kram från SALLY
    Omnia vincit amor - Jag älskar min Daniel
Svar på tråden HJÄLP! Jag är livrädd för att föda!