• TuSSen09

    Nån fler som försöker lära känna livmodertappen?

    Fler här som kan ge med sig att dom kollar livmodertappen innan mens, innan äl, vid ÄL och vid Mens... fler?

    JAG VILL ABSOLUT INTE HA IN NÅN SOM KOMMER OCH PREDIKAR OM ATT DET ÄR ÄCKLIGT, FARLIGT OCH hur man nu kan göra nå dylikt..

    Jag frågar om nån fler försöker lära känna sin kropp och så?

    Givetsvis tvättar man händerna och så både före och innan! Jag använder tom handsprit.. sen tror inte jag att en snopp som legat i ett par kalsonger en hel dag är så mycke renare än ett par nytvättade händer..

    Så hur är din tapp?

    Jag är påväg mot BIM och analyserar!
    Vet också att tappen lever sitt eget lilla liv men som älslajm och gravsymptomer tycker iaf jag att det skulle va intressant och jämnföra tappar

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-03-19 11:26
    Två Bra sidor:

    Tappen:
    www.pernille.info/tappen.htm

    Sekret:
    www.pernille.info/cervixsekret.htm

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-04-21 09:59
    Lite Tappinfo:

    Fakta om Livermodertappen:
    Före Ägglossning är Livmodern..
    Stängd knappt öppen alls!
    Hård som nästippen
    Lågt placerad i slidan
    Torr, ev lite fuktig
    Kan vara lite bakåtvänd
    Rosaröd i färgen!?

    Någon dag före under ägglossningen
    är livmodertappen
    Öppen (finns dom som får in lillfingret)
    Mjuk som läpparna
    Högt placerad i slidan
    Väldigt hal /våt pg av cervix slem
    Centrerad i slidan
    Rosaröd i färgen
    Efter ägglossningen är livmodertappen

    Stängd genpluggat av slempropp Hård som nästippen Lågt placerad i slidan Torr eller lite fuktig Kan vara lite bakåtvänd Rosaröd i färgen
    Lite före och under menstruationen är livmoder tappen Öppen för att släppa ut mens.. hård som nästippenlågt placerad i slidanfuktig pga. blodetKan vara lite bakåtvänd Rosaröd men skymt av blodet!
    Vid Graviditet är livmodertappen
    Helt stängd till någon dag före födseln och helt tätt..
    pg av slemproppen
    Torr lite fuktigt lite olika från person till person!
    Lågt placerad kan vara bakåtvänd blålila i färgen
    Den ska vara mjuk, som läpparna Hitta din Livmodertapp
    För att hitta Livmodertappen sticker man in ett finger
    eller två långt in i slidan tills man känner något runt,
    med ett hål i mitten När man hittar livmodertappen
    tvivlar man inte på att det är den! Slidväggen känns helt annorlunda! Se till att Fingrarna är rena och att du har
    Kortklippta naglar så att du inte river dig under sökningen
    Se till att använda samma ställning varje gång du känner på tappen för att märka skillnader på hur tappen är placerad,
    Högt eller Lågt! Om du sätter dig på huk eller ställer dig
    med den ena foten på en stol, kan du med ett par fingrar
    känna upp i slidan och känna den glatta, runda
    livmodertappen i toppen.
    Ägglossningen och befruktningsprocessen

  • Svar på tråden Nån fler som försöker lära känna livmodertappen?
  • Sundri

    God morgon tappkännare

    Idag är främre delen mjuk och den bakre lite hårdare, den är helt klart stängd och sen igår så är det mer "blött"....Det känns inte som jättegoda tecken tyvärr
    Har BIM om en vecka....
    Brukar alltid ha äl flytningar vid äl men hade det inte denna månad så jag känner mig inte så hoppfull, det är så typiskt för denna månad har vi verkligen legat i, hehehe
    Kan man ha äl utan att få flytningar om man normalt brukar ha det?

  • snarf

    Som omföderska så kan tappen alltid vara lite öppen. Min yttre livmodersmun är idag 1 1/2 cm öppen och jag är i vecka 20. Den har varit så sen innan bim och läkarna sa att de är normalt för omföderskor och att de är längre in de är stängt. har även sett hela min tapp på 5 långa stängda kanal på vul, de är bara de yttre som är öppet och tydligen alltid kommer att vara öppet, ogravid som gravid.
    Så omföderskor, öppen tapp/livmodersmun betyder INTE att ni måste få mens och att de är kört. Öppen tapp betyder ingenting

  • snarf

    oj cm ramlade bort så de ser lite konstigt ut

    " har även sett hela min tapp på 5 CM långa stängda kanal på vul, de är bara de yttre som är öppet och tydligen alltid kommer att vara öppet, ogravid som gravid. "

    Så ska de ju så klart vara

  • kaslin
    snarf skrev 2008-03-16 09:06:31 följande:
    Som omföderska så kan tappen alltid vara lite öppen. Min yttre livmodersmun är idag 1 1/2 cm öppen och jag är i vecka 20. Den har varit så sen innan bim och läkarna sa att de är normalt för omföderskor och att de är längre in de är stängt. har även sett hela min tapp på 5 långa stängda kanal på vul, de är bara de yttre som är öppet och tydligen alltid kommer att vara öppet, ogravid som gravid. Så omföderskor, öppen tapp/livmodersmun betyder INTE att ni måste få mens och att de är kört. Öppen tapp betyder ingenting
    vad härligt att höra

    nu fick jag ett svar på min fråga,

    ensak till hade äl i veckan o hade älskeret kunde se o känna bron äl innträffade på fredagen den 14:de,nu kommer en sak jag undra,när jag kände på tappen så kom det vita flytningar som lotion så det måste väl innebära att äl nu är över eller???
  • bumbi 84

    ja det borde den vara då det är äl flytningen som gör att det är enkelt för spermierna att simma


    kaslin skrev 2008-03-16 09:51:03 följande:
    vad härligt att höranu fick jag ett svar på min fråga,ensak till hade äl i veckan o hade älskeret kunde se o känna bron äl innträffade på fredagen den 14:de,nu kommer en sak jag undra,när jag kände på tappen så kom det vita flytningar som lotion så det måste väl innebära att äl nu är över eller???
  • Annaklaran

    Hejja bumbi!

    hoppas hoppas! Hade du testat litet positivt?

  • Disan
    bumbi84: BIM+3!!??? När skall du testa!!??? *håller tummarna*

    sundri: Så klart att man kan ha äl utan flytningar även om du brukar ha det! MIna flytningar kom tre dagar innan äl denna månad, men hade äl iaf Kroppen är bara lite knäpp ibland!

    Hur har ni BIM allihopa? Skall vi göra en liten lista och kolla efter? Skulle väl vara roligt? Om TS tycker att det är okej!!

    snarf: Underbart att höra!! Nu finns det ju hopp för oss alla!! Grattis till din grav förresten!! Hoppas att du mår bra.
    BabyRo född 070620
  • kaslin

    Äl den 14/3
    Bim 27/3

    ni får gärna sätta in mig i en lista,jag själv vet inte hur man gör

  • Lilltindra

    Min tapp är hård idag tyvärr =( Men den är stängd och sitter högt, vilket ju iaf är bra tecken. BIM idag eller imorrn och negativt gravtest så hoppet börjar sina. Vill gärna också ha en BIM-lista =)

    Vet inte heller hur man gör men jag skriver upp mig och dig, kaslin =)

    BIM:

    17/3: Lilltindra
    27/3: kaslin

Svar på tråden Nån fler som försöker lära känna livmodertappen?