Sväljsvårigheter!?
Har du kolalt upp så att du inte har dysfagi, alltså ett riktigt problem?
Kan du svälja vatten och mat, eller kan det fastna?
Har du kolalt upp så att du inte har dysfagi, alltså ett riktigt problem?
Kan du svälja vatten och mat, eller kan det fastna?
Dysfagi kan alltså ha med musklerna i strupen att göra, ett vanligare problem än man tror som många förbiser, även läkare tyvärr.
Noni11: Önskar dig verkligen lycka till!! Hoppas du blir bättre, och vad skönt att höra att du går på en utredning!
Antar att du får göra en sväljröntgen å lite sånt, om du inte redan har gjort det förståss!
Det finns en förening för dom som har dysfagi, och dysfagi gäller nog förmodligen även er som har det en kort tid, för det betyder helt enkelt bara sväljproblem.
Där finns nämligen alla typer av problem, som kommer av olika orsaker från riktiga muskelfel till mindre mer diffusa problem.
Kan ju vara en idé kanske att kolla lite där, för det är ju alltid skönt att hitta fler i samma situation.
massa lycka till, till er alla!
Anonym hypo: Ja det är helt riktigt något man kan ha, ganska så vanligt dessutom, vanligt efter graviditeter också, så det är en bra ide att testa =)