Inlägg från: Lalalong |Visa alla inlägg
  • Lalalong

    Högskoleprovet!

    Blev sugen på att göra ett testprov när jag läste denna tråden . Resultatet:

    Delprov 1: ORD 40 40 35
    Delprov 2: NOG 22 22 17
    Delprov 3: LÄS 20 20 13
    Delprov 4: DTK 20 20 12
    Delprov 5: ELF 20 20 14

    Jag fick 1,5... det är inte så bra va? Jag tyckte att både den svenska och engelska läsförståelsen var svår... och diagrammen var svåra... Det enda som gick bra var ju typ ordförståelsen. Well well... tur att jag inte behöver göra det på riktigt.

    Lycka till ALLA som ska skriva provet snart! Ska hålla tummarna!!

  • Lalalong

    Wickz
    (alltid lika kul när barnen mixtrar med tangenterna )

    Aha.. ja, jag visste ju att 2.0 är högst..men lite förvånad att 0.9 är medel... Men okej, då ska jag vara nöjd och stolt över mig själv . Jag jämför mig kanske med fel personer... mina bröder har skrivit 1,8 när de har skrivit.
    Vet inte varför ordförståelsen gick så bra... har nog egentligen alltid haft lätt på såna test i skolan och så. Kanske för att jag läser mycket böcker..? Nej jag vet inte faktiskt.
    Det som inte känns så bra är ju dock att jag är högstadielärare i matte och inte gjorde bättre på mattedelen och _framförallt_ på diagramdelen!! Den var ju jättejobbig.

Svar på tråden Högskoleprovet!