Restauranger i Karlskrona
Jag och min sambo ska ut och äta om 2 veckor i Karlskrona. Men vi vet inte vilken restaurang vi ska välja. Har nån nåt tips??? =)
Jag och min sambo ska ut och äta om 2 veckor i Karlskrona. Men vi vet inte vilken restaurang vi ska välja. Har nån nåt tips??? =)
Nu är ju inte vi ute o äter o så ofta men sist vi var ute var vi på ett ställe nere vid hoglands park, typ vid arbetsförmedl. Är dock apdålig på att komma ihåg namn på sånt
Men där var i vart fall jättemysigt, bra service & jättegod mat..
Inte så "snofsigt & dyrt 500 spänn a´la soppa" heller *haha*
Just det! sen ett ställe ner mot amiralitets-parken oxå! Kan det vara det som heter 2 rum o kök? Oxå Skitmysigt & bra
Jag kommer från Karlskrona =)
Kan rekommendera Montmatre, älskade det när jag var där, typ "italienskt", inrett osv...Supermysigt, speciellt på sommaren...Är ett tag sen jag åt där, tvivlar på att det har förändrats =) Jättetrevlig personal osv....Om man tex står vid Åhlens ingång, o fortsätter förbi det samma gata o går rakt fram, utanför montmatre så ska det stå en rolig figur om de inte tagit bort den...Vad knasigt detta blev, hihi...Men Mont matre är mitt bästa tips =)
HA så mysiggt!
Ah
Hanna o Dennis skrev 2008-03-26 15:05:56 följande:
Japp det är det... man jag tror att det blir LaBodega faktiskt... Men inget bestämt än =)
LaBodega är bra och har lite speciell mat.
Mirage tycker jag också ha bra mat.
Om ni går till LaBodega så testa Gambas Bodega till förrätt. Supergott!
Vad finns det fler för restauranger än dessa...
La Bodega
Casablanca
Taverna Santorini
Toscana
Lokpalatset
Två rum & kök
Michelangelo
Nivå
Montmartre
Mirage
Hamnkrogen
Fox and the Anchor
Kommer inte på fler.. men det finns väl flera???
Precis! Casablanca hette det
O Montmatre hade jag glömt! kanonställe juh
Hehe, ja det finns faktiskt inte så många restauranger.
Lisas sjökrog (men det är ju bara på sommaren).
Sedan finns det någon nere vid fisktorget som har typ pizza och liknande. Vet inte riktigt vad den heter.
Olearys tycker jag har jätte god mat. Men ganska dyrt tyvärr.
PM men det är kanske lite mer pubmat aktigt.
2 kina restauranger
Sen har väl marinmuseet en restaurang.
Ja den på Marinmuseét heter Jarramas brygga tror jag. Så finns det en som heter Källarmästaren, men den liggen nog utanför stan vid Gullberna typ (tror jag, om dem inte har lunch mat bara).. Och utanför k-na finns ju även Rosenholmskrogen.
Men jag har för mig att det ska finnas en till restaurang vid fisketorget (vid fiskegumman typ)... om det inte bara är en pizzeria.. hm...
Det finns ju en ny restaurang på rådhusbacken istället för den Grekiska restaurang som var där innan. Minns inte namnet, men maten ska tydligen vara bra iafl.