Litetdahl skrev 2008-03-31 16:21:13 följande:
Hmm... Väljer man att bo i lägenhet är ju grannars eventuella festante något man får leva med. Tycker att det var schysst att de satte upp en sådan lapp. Jag läser iallafall mellan raderna på lappen att det är ok att gå och säga till om det blir förmycket liv, annars struntar man väl i att meddela via lapp över huvud taget. Tycker också att det är ganska typiskt svenskt att föreslå att ringa en störningsjuor istället för att gå och knacka på, be i en trevlig ton att de ska sänka volymen. De flesta lyssnar ju faktiskt på ett sådant önskemål.Således, förstår att du kände dig slut och trött TS, men detta lät lite väl gnälligt.
Inlägg som detta kan göra mig en aning spyfärdig.
1. "Väljer" att bo i lägenhet? Surprise!! Alla har inte råd att köpa hus!
2. Alla vågar inte säga ifrån, en del orkar inte ta en eventuell konflikt.
3. "Typiskt svenskt"?? Smygrasism i högsta grad. Om du menar tillbakadragen och konflikträdd med "typiskt svenskt" så skriv det. Snacka om fördomar. Dessutom är det HELT okej att vara tillbakadragen och konflikträdd. Surprise igen! Alla är olika!
4. Man bör få ha lugn och ro i sitt eget hem. Det är en rättighet. Att föra oväsen och att störa är inga rättighetet. Festa kan mn göra någon annan stans: Krogen, i en hyrd lokal t ex.
5. Gnällig är det minsta man får vara när man inte kan få lugn och ro i SITT EGET HEM efter en dag av hårt arbete.