• Wildblomma

    Resa till Brasilien med 6 månaders, vaccin?

    Vi har tänkt att åka till Brasilien över jul och nyår och kommer då ha en bebis som är ca 6 månader gammal. Min fråga är om man vaccinerar såna små barn? Vad är det man vaccinerar sig mot när man ska åka dit?

    Någon som har koll?

  • Svar på tråden Resa till Brasilien med 6 månaders, vaccin?
  • L1n

    Åkte till thailand med våran son när han var 6 månader då var han för liten för att vaccineras.

    Lycka till !

  • Wildblomma

    Men det var okej att åka ändå? Har du några bra tips vad man ska tänka på? Ammade du honom?

  • Billabong

    Jag råder dig att ringa vaccinationsmottagningen på det sjukhus du tillhör. De kan ge dig bäst råd kring vaccinationer och även annat att tänka på vid utlandsresor.

  • Anemia

    Barn under 1 år brukar inte behöva spec. resevaccin, iaf rekomederar vi inte det på våran vårdcentral.

  • Billabong
    Anemia skrev 2008-04-27 01:27:09 följande:
    Barn under 1 år brukar inte behöva spec. resevaccin, iaf rekomederar vi inte det på våran vårdcentral.
    Jaså? Gammaglobulin mot Hepatit A brukar rekommenderas för ett flertal länder... (då Havrix inte ges till barn under ett års ålder)
  • gomez

    vår dotter fik både hepatit A oh tuberkolos.

Svar på tråden Resa till Brasilien med 6 månaders, vaccin?