Annat till grillat än potatissallad
Jag välkomnar alla tips jag kan få på vad man kan ha till grillat kött förutom potatissallad och rotfrukter i ugn. Själv kommer jag inte på någon alls vill testa lite nya saker.
Jag välkomnar alla tips jag kan få på vad man kan ha till grillat kött förutom potatissallad och rotfrukter i ugn. Själv kommer jag inte på någon alls vill testa lite nya saker.
Potatisgratäng, pommes, pastasallad, grekisk sallad och bröd
Grilla potatis och lök i folie på grillen, super gott. Grillade grönsaker, sallader osv.
Gör du spett med champinjoner,paprika och lök så är det rätt mättande i sig!
Till det kan man ha en sallad med ostkuber eller pasta eller bönor i om man vill.
Man kan också äta vita bönor i sås och en sallad till.
GI och gott!
Bulgur- eller Couscous-sallad är gott till med en lite starkare kall sås. Men jag tycker att det mesta är gott till grillat beroende på vad man grillar och vilken sås man kör. Risotto, potatismos, jasminris eller stora skivor rostat lantbröd som man gör en god smörgås av med kött, sås och grönsaker.
Fast min favorit är ändå grillade grönsaker (majs och sparris) och rotfrukter i ugn (potatis, morot och palsernacka).
Grillade grönsaker är en favorit här.
Sparris, zucchini, knipplök, paprika som grillas en kort stund. Låt svalna en aning och häll på olivolja och citronsaft. Parmesan är riktigt gott att ha på också.
Annars gillar jag
Tunt skivad råstekt potatis
Färskpotatisspett
Folieknyten med små potatisar, vitlök, färska örter och olivolja som läggs på kolen Jacksonpotatis
Pommes anna
Rösti
Primörsallad
Grekisk sallad
Tabbouleh
Grillat lantbröd med olivolja och vitlök.
Pot.gratäng
Bakad pot
Strips
brukar göra en pasta gegga=) 3 dl gräddfil en påse tzatziki dipp(den till chips.
blandar det och skivar ca 15 cm purjo och häller ner. sen kokar jag pasta..sånna som ser ut som snäckor. nästan ett pkt.sköljer dom kalla och häller ner i geggan å rör runt. så himla gott!!!
man ska helst gegga ihop det precis innan man ska äta för annars blir det lätt lite torrt men allt går ju förbereda så det e bara det sista som ska göras innan man äter=)
Jag gör en grönsallad med olika salladssorter, avocado, fetaost, coctailtomater, soltorkadetomater, baconkrisp
sedan en nybakad foccaia eller ciabatta med lite ört eller vitlökssmör..
super sommrigt
Jag har ett jättegott recept. Ska egentligen vara färskpotatis, men man kan säkert använda vanlig potatis och tills färskpotatisen kommit.
Jag skriver ingen mängd utan det får man välja själv.
Tag kokt potatis skär i bitar, lägg dem på folie.
Lägg en klick smör på.
Strö persilja och dill över
Avsluta med att salta.
Gör ett knyte av folien.
Lägg på grillen.
Det blir underbart gott..!
Jag har ett kanongott recept på en pastasalld som vi åt till grillad fläskfilè på Valborg
Koka pasta (till så många personer som ska äta, vi var 6 vuxna och 4 barn så jag kokade till 10 personer)
Låt pastan svalna lite (den ska vara ljummen)
Blanda grekisk salladsdressing (finns att köpa på påse som man blandar med olja och vatten) och häll över den ljumna pastan, rör om och låt svalna
Blanda i en burk soltorkade tomater
Svarta oliver
Salladsost eller fetaost
En rödlök
Några tsk pesto
Rör om och ställ i kylen en stund innan servering.
Super enkelt och gott
Vi brukar göra ugnstekta potatisar som är grymt goda.
Skrubba ett tiotal jämnstora potatisar och dela dom på mitten. Lägg dom på en plåt med snittytan uppåt och pensla med olja, gärna smaksatt med citron eller vitlök. Strö över flingsalt och nymalen svartpeppar.
Gör gärna några extra för som har en tendens att att slut
Vanliga grönsaker som man lättkokar, tex morötter, sockerärtor, brytbönor, blomkål, häller upp på fat, dra ett par tag med svartpepparkvarnen, stänk över lite äppelcidervinäger och servera med varmt bröd och Olivfetaröra eller Tzatziki.
Olivfetaröra 4 port
100 g Fetaost
1 dl gröna oliver med pimiento
1 dl svarta oliver
1 vitlöksklyfta
1 dl matyoughurt
1 dl cremefraiche
svartpeppar
Smula fetaosten i en skål och blanda ner de hackade oliverna, youghurt, creme fraiche och pressad vitlök. Smaka av med peppar.
Är man hemma så kan man ju göra precis vad man vill på spisen och i ugnen... eller menar du att ni ska grilla borta? Där det ej finns tillgång till sånt?
I dag ska vi grilla kött och ha olika sallader till: tomat & löksallad, quinoasallad, "vanlig" sallad och grönsaker, avokado, rädisor blomkål...
Jag brukar göra folieknyten, som är lätta att stoppa i ugnen medan köttet grillas.
Förkoka potatis, skär i skivor och lägg i folie. Strimlad purjolök, delade cocktailtomater, färska champinjoner, massa dill, smör och kryddor ( jag har salt, peppar, citronpeppar och svartpeppar).
Smakerna verkligen gifter sig med varandra, och man behöver inte ha samma ingredienser alltid. Ha i vad som finns i kylen. Dillen är dock superviktig enligt mig.
Dela potatis på mitten och lägg i en ugnsform.
Ringla lite flytande smör över
Strö ost över halvorna
Krydda med salt och peppar.
Sätt in i ugnen till potatisen är mjuk
Kikärtssallad, det är smaskens! Skriver gärna receptet om du skulle vara intresserad .
Jag gjorde en mycket god potatissallad idag med kokt potatis, pesto, tomater och lök... skär upp och blanda i skål, tog lite sparsamt med pesto och hällde lite extra olivolja i... Hela familjen mumsade på.