Det finns gröt man kan ge från 4 månader och välling brukar anges först från 6 månader, men egentligen är det väl samma sak. Anledningen att vällingen är märkt med 6 månader är väl att välling anses konkurrera med bröstmjölk på ett annat sätt än vad gröt gör.
Man får helt enkelt prova det som passar en själv och ens barn bäst. Vår dotter gillar inte gröt alls, vi började med små smakisar vid drygt 4 månader, men hon tar en sked och sen vänder hon bort huvudet. Välling i flaska däremot fungerar bra, det började vi med vid drygt 6 månader. Vi tycker att det smakar samma sak, men det gör tydligen inte hon.
Som det är nu får hon välling gjort på en och en halv dl vatten på kvällen. Kan tänka mig att vi ökar på med två ggr om dagen lite längre fram.