Vi har en potta som fått stå framme i ett halvår ungefär (sonen är snart två). Jag har verkligen inte gjort någon grej av den utan bara liksom informerat att det här är pottan, där kan man kissa. Ibland har jag glatt sagt att nu ska jag kissa, kom så går vi in tillsammans, och tagit honom med in på toa.
Men han har aldrig velat sätta sig på pottan, inte ens med kläder, inte ens som en rolig grej. Och jag tror knappast att det har med själva kissandet att göra, för så långt har vi liksom inte ens kommit - jag menar att jag tror absolut inte att han känner någon press att "göra rätt" eller så. Det är som om han bara inte fattar grejen alls.
Men nu i sommar ska jag låta honom springa mycket naken. Jag tror att när han väl fattar hur maskineriet funkar, så kommer han att vilja kissa där man ska. Häromdagen när han var naken kom han springande och hämtade mig och sa "kissa, kissa" och pekade "DÄR!" där han hade kissat, så det börjar kanske klarna lite