Inlägg från: CTMT |Visa alla inlägg
  • CTMT

    Näta in balkongen till katterna. Någon med tips?

    Vi bor i en lägenhet på 80 kvm på 4:e våningen.
    Vi har söderläge på vår balkong, den är ca. 1½ meter bred och 3 meter lång.
    Vi har även 2 små hårbollar till katter som blir väldigt varma i lägenheten då vi har stora fönster och solen står på halva dagen, så vi tänkte näta in balkongen till dem! :)

    Någon som har bra tips?
    Det vi ska ha är tralldäck först och främst, var finns billigast?
    Sen ska vi ha hönsnät, likadant där, var finns billigast?
    Hur lång tid tar det, är det ett 1-dags-jobb t.ex.?
    Min sambo är VÄLDIGT händig själv, men jag tänkte kolla lite jag också och se om det finns någon med erfarenhet av hur man kan bygga mest ekonomiskt och smartast :)

  • Svar på tråden Näta in balkongen till katterna. Någon med tips?
  • CTMT

    Tack för tipsen :) Min sambo är byggingenjör med snickarvana så han vet det mesta redan, ville mest ha tips på erfarenheter av billigt trall, nät etc!
    Men det där med ram var smart! Vi har rpecis varit ute och tagit mått för tralldäcket och även spånat vidare på nätningen. Så vi sätter nog snart igång :) Ska bli så skönt att kunna ha balkongen öppen och låta de små kisarna gå "ut" :) :)

  • CTMT

    Ja Piggelin ser allt rolig ut hon :) Hon lever upp till namnet i alla fall :)

Svar på tråden Näta in balkongen till katterna. Någon med tips?