• kegan

    Flytta ut snedtak?

    Vet inte hur jag ska förklara men vi har en övervåning med snedtak, men snedtaket slutar så högt, skulle vilja bygga ut det. Alltså flytta ut väggen så att rummet blir djupare liksom, nån som vet om man kan göra så? Man måste ju såklart flytta med balkarna eller vad de nu heter också, men nån som har erfarenhet av detta? Känns som så mycket yta går till spillo..

  • Svar på tråden Flytta ut snedtak?
  • hally

    Precis detta vill vi också göra på vår övervåning!
    Puffar lite i tråden, någon som gjort detta?

  • jezca

    Tror jag förstår vad ni menar!
    Vi köpte ett 50 talshus i oktober och det har snedtak.
    Men från början "slutade" taket högre upp. Vi slog bort väggen så att taket går ända ner i golvet och det känns som rummet blir större.
    Det var inga balkar i taket utan han som byggt huset hade bara byggt en vägg så att det skulle bli lättare att möblera antar jag.Altså var det bara ett tomtum bakom den väggen. Skulle kunna visa på bild hur det såg ut men vet inte hur man lägger in bilder i tråden?

  • johandra

    Vi har ett hus som är byggt utan snedtak inne, vilket resulterar i en massa outnyttjad yta bakom väggarna..

    Vi har slagit ut väggen på ett ställe och byggt en garderob och på andra sidan huset ska det byggas ett rum på samma sätt.
    Klart ni kan göra det men kolla först så inte väggarna e bärande..

    Är dom det så måste dom bäras av, är dom det inte så e det bara att riva..

    Men om ni vill ha ett någorlunda möblerbart rum så behåll 120cm vägg iaf.

    Lycka till!


    Mamma till världens finaste Ella 060309 och Alice 071219
  • kegan

    Åh Tack för svaren!


    jezca skrev 2008-05-22 22:57:42 följande:
    Tror jag förstår vad ni menar!Vi köpte ett 50 talshus i oktober och det har snedtak.Men från början "slutade" taket högre upp. Vi slog bort väggen så att taket går ända ner i golvet och det känns som rummet blir större.Det var inga balkar i taket utan han som byggt huset hade bara byggt en vägg så att det skulle bli lättare att möblera antar jag.Altså var det bara ett tomtum bakom den väggen. Skulle kunna visa på bild hur det såg ut men vet inte hur man lägger in bilder i tråden?
    Kanske du kan lägga ut en bild i ditt fotoalbum?
    johandra skrev 2008-05-23 07:22:53 följande:
    Vi har ett hus som är byggt utan snedtak inne, vilket resulterar i en massa outnyttjad yta bakom väggarna..Vi har slagit ut väggen på ett ställe och byggt en garderob och på andra sidan huset ska det byggas ett rum på samma sätt.Klart ni kan göra det men kolla först så inte väggarna e bärande..Är dom det så måste dom bäras av, är dom det inte så e det bara att riva..Men om ni vill ha ett någorlunda möblerbart rum så behåll 120cm vägg iaf.Lycka till!
    Vi behöver bara få plats med dubbelsängen så att vi får alla sovrum uppe, så vi tänkte göra det så djupt så att den går in, gör ju inte så mycket om man har ett ganska litet sovrum, mest mysigt!
  • jezca

    Går inte att ladda ner bilderna i mitt album. Vet inte varför det bara går med vissa bilder!?

Svar på tråden Flytta ut snedtak?