Inlägg från: trollmossan |Visa alla inlägg
  • trollmossan

    M&Ms kompisar

    Tjena!

    Visst behöver vi en ny tråd Erika! Är inte heller så bra på att skriva men ska försöka bättra mig.

    Var hos läkaren med Elise idag eftersom hon har feber och blir ledsen när hon ligger ner. Misstänkte ju uvi men hon var röd i ena örat så troligtvis är det öroninflammation på G. Skulle avvakta o se vad som händer. Hon får helt enkelt stanna hemma med martin imorgon när jag o linus sticker till frälsis.
    Hoppas vi inte blir ensamma??


    Godnatt!

  • trollmossan

    Hej!

    Louise: Usch, öroninflammation är inget kul. Stackars Melwin, men han är kanske redan bättre nu när han fått penicillin. Hur är det med kräkandet, får han fortfarande mjölkfritt?

    Elise mår bra, men går på ännu en penicillin kur eftersom urinodlingen visade på bakterier. Men igår började vi iallafall med smakportioner så nu håller vi tummarna att hon inte är allergisk mot potatis För varje grej hon kan äta blir man glad eftersom magen strular så som den gör.
    Hörde att det skulle finnas en magspecialist i Lund som skulle vara superbra så vi får väl söka oss dit om det inte blir bättre.

    Erika: Hoppas det är bättre med dina töser.

    Mia: Kul med renovering, men håller med dig, förarbetet är pest! När man ser resultat börjar det bli roligt.

    Sara: Hoppas du har det bra på jobbet! Har du lång semester i sommar?


    Hoppas vi ses imorgon på frälsis! Det är ju sista gången så vi sticker dit fast det är fint väder, sen kan vi va ute resten av sommaren ju

    Kramar

  • trollmossan

    Hej!

    Vi hade gärna träffats på fredag men vi ska fira Martins mormor som fyller 80 år då med en överraskningsfest. (mitt på dagen).


    Louise: Varsågod! Säg bara till om du behöver fler burkar. Hoppas knutan håller sig borta.

    Vi ska ner en sväng på stan imorgon och titta på studenter, tror att Linus tycker det är kul att titta på alla bilarna. Ska dock inte på någon studentfest, får vänta till nästa år då min  bror tar studenten.

    Kram

  • trollmossan

    Hej! Skriver lite snabbt innan vi ska äta....

    Vill ni får ni gärna komma hit imorgon eftermiddag. Är det fint väder kan vi ju gå till någon lekplats.

    Kram

  • trollmossan

    Hej!

    Elise har fått feber igen, men blir hon bättre (hoppas att det bara är tandfeber eftersom vi känner att en tand é på G) så träffas vi gärna. Ska på mjölkskola på onsdag kl 13.00 men på tisdag har vi inget planerat.

    Kram

  • trollmossan

    Hej!

    Skulle egentligen in och skriva innan men tiden räckte inte till..........
    Elise har fortfarande feber (inte så hög dock) men jag har fortfarande ett litet hopp om att det kan vara tanden. 
    Har också bil, men jag kan ju inte säga säkert om vi kan förrän jag ser hur läget är imorgon.

    Kram

  • trollmossan

    Hej!

    Vi kommer oxå på Villes kalas!!

    Här hemma har det varit en riktig sjukstuga men nu börjar vi bli friska igen.

    Har inget för oss ons em, tors em eller hela fredagen. En träff nån av dagarna kanske???

    Kram

  • trollmossan

    Hej!

    Hade gärna åkt till badet, men vi ska spendera hela vår dag på sjukhuset i Lund imorgon. Mina misstankar om att Elise hade feber i måndags stämde, satt o skakade hela vägen hem och hon hade över 40 grader. Det blev en vända till akuten för att få ny penicillin och nu mår hon bra igen.

    Kram

  • trollmossan

    Hej!
    Nu är vi hemma igen efter några härliga dagar på öland.
    Har varit så skönt att bara komma hemifrån lite och koppla bort allt som måste göras här hemma.
    Och ovanpå alltihopa har Elise hållt sig frisk Hon fick ju feber i söndes kväll precis dan innan vi skulle åka, men det var bra igen på måndagen så vi hade en väldans tur.

    Vi kan nog också träffas på måndag, har en läkartid här i ystad kl 11.00 men vet ej om vi ska avboka den.

    Kram

  • trollmossan

    Hej!

    Har inte avbokat läkartiden så vi ska dit kl 11.00.
    Kan alltså också bara på em.
    Mia: Har glömt vad bb har för siesta tider, men vi kan kanske träffas när du varit på bb?
    Ska vi ta saltans lekplats om det inte regnar då?

    Kram

  • trollmossan

    Hej!

    Vi kommer oxå!

    Kram

  • trollmossan

    Hej!

    Sara: Det är min vällingburk. Tackar också för i måndags, kollade på willys efter kanelbullarna men de verkar inte ha dem där. Får väl leta vidare....men är väl bra så länge jag inte hittar dem för de var farligt goda

    Vi hänger gärna med på fredag, hade varit kul med lekpalatset så jag hoppas på regn

    Kram

  • trollmossan

    Hej!

    Då bestämmer vi väl oss för lekpalatset tycker jag!
    Kl 10 öppnar de så vi kan väl droppa in när vi är redo som vi brukar.

    Erika: Sara bjöd på väldigt goda köpta kanelbullar som dessutom var mjölk- och mandel fria. Men har tyvärr glömt vilket märke det var.

    Kram

  • trollmossan

    Hej!
    Nu har jag oxå hittat kanelbullarna men när jag läste på dem idag såg jag att de innehöll mandel. Det missade jag helt hemma hos dig Sara, men om jag minns rätt så åt Linus ändå inte dem.

    Mia: Ja, Linus blev ju stucken när vi var på öland, mitt på tungan.

    Vi har varit hos en dietist i Lund, ska nog träffa henne en gång till i höst. Marika Kanthe heter hon, det kanske är samma??
    Gjorde du pricktestet i Simrishamn? Inget jätteuppmuntrande resultat kanske, men lika bra att veta, allergierna finns ju där ändå. Tog de något hon inte reagerade på??

    Vi kan kanske ta en träff i nästa vecka?

    Kram

  • trollmossan

    De verkar verkligen vara en himla skillnad på hur de bemöter en i Ystad och Simrishamn, det känns ju så mycket bättre att bli tagen på allvar.
    Förstår att det kändes deppigt, men som sagt man kommer ju snabbt in i det och du har ju redan "allergitänket" så det bli säkert inte några större problem.
    Vi undviker ju exakt samma saker till Elise även fast pricktestet bara visade på ägg. Får väl höra med dietisten när vi ska börja introducera de andra sakerna.
    Fisk är väl som sagt lättast att undvika, tror faktiskt att soja kan vara det klurigaste.

    Har oxå hört om den mjölkfria gröten på apoteket, men har inte sett den där ännu. Får höra nästa gång jag ska dit..

    Vilken dag ska vi ta en träff?
    Linus går på dagis mån, ons, tors 9-14 sen har jag inget planerat på hela veckan som det ser ut nu.

    Kram

Svar på tråden M&Ms kompisar