• Karttu

    ... Född: Juli 2007 ... 2

    Bebisnamn: Alfred

    Fyller 1 år den: 6:e juli

    Vikt/längd, vet du det? Längden har jag inte koll på, men borde vara typ 11 kg.

    Vad har hen för storlek? 80

    Kan hen krypa/åla/hoppa på rumpan? Kryper

    Kan hen gå? med stöd

    Har hen sagt något ord och vilka i så fall? Mamma, pappa

    Mat, går det bra? Hur mycket? Favoriter? Äter när han är hungrig och gillar att plocka i sig mat. Allätare.

    Burkmat eller hemlagat? Hemlagat + burkmat om vi är ute på stan t.ex.

    Ammar du och hur mycket i så fall? Ja, efter lunch, mellanmål, middag och kvällsgröt + 1-2 ggr nattetid

    Hur många gånger sover hen på dagen? 1

    Vilka tider sover hen på natten? 20-07.30

    Hur går nattningen till? Är jag ensam hemma somnar han ofta när jag ammar honom medan jag sitter hos storebror tills han somnar. Är pappa hemma och nattar storebror somnar han i sin säng efter amningen.

    Var sover hen? Börjar i sin egen säng, hos oss efter nattamning

    Hur många tänder har hen? 8

    Skostorlek? 20

    Har hen ätit glass ännu? Smakat lite

    Har hen badat utomhus ännu? Nej

    Är det dags för småsyskon än? Kanske snart ska vi hoppas

    Vad ska hen få på födelsedagen? En larv som går att "skjuta iväg" från Play2Learn. Inget mera, leksaker och kläder har han så det räcker iaf o släkten lär ju komma med en del paket.

    Vad ska ni göra i sommar? Sköta våra nyinskaffade höns och kattunge, fara på kyrkans familjeläger, bada och njuta av sommaren!

    Berätta några rader om din julibebis: En gullunge som verkligen har lagt in charmoffensiven nu. Är en bestämd herreman som ryter ifrån om nånting går honom emot.

  • Karttu

    Hej hej alla *vinkar* Roligt att få ett "sammandrag" över läget hemma hos er!

    Läste Beckah att Alvin hade slutat nattamma. Blev det av sig självt att han började sova hela nätter eller körde du nån "metod"?

  • Karttu

    Det var det jag hade lite på känn, att du inte hade kört AW iaf. Jag skulle gärna slippa nattamningen, även om den inte är så betungande, men Alfred lär väl börja sova hela nätter nångång ska vi tro!


    Beckah82 skrev 2008-06-04 21:46:01 följande:
    Nej metoder är inte min grej Sedan någon månad så har han bara ätit en gång på naten, aningen när jag tagit upp honom på pottan när jag ska lägga mig eller så har han hunnit vakna av sig själv för att jag varit vaken för länge Men så började han lägga sig ner och tvärsomna igen efter pottan mitt i natten...utan att bli ammad först. Jahapps? mamman frågetecken men köpte det direkt  GÖTT! Sen testade jag en kväll att amma färdigt innan han borstade tänderna och så så när vi la oss i sängen sen så erbjöd jag inte tutten och han frågade inte heller efter den, bara kramades och somnade utan protest Jag tappade hakan lite men tog emot tacksamt Så det är barn-styrt helt och hållet på dagarna är han dock väldigt mån om att ha kvar sin tutte och älskar att mysa och bli ammad (söver honom så på middagsvilan också om vi inte ska iväg så han somnar i sjalen).
  • Karttu

    H e l e n a skrev 2008-07-06 08:10:41 följande:


    GRATTIS CASPIAN och THEO!Även Karttus Alfred fyller idag, som du fortfarnde kollar här Karttu så ge din son en extra kram
    Alfred tackar för den extra kramen! Här blir det kalas ikväll.

    Njut av era ettåringar hörrni!
  • Karttu

    Oj vad spännande med barnafödande! Nu om nånsin blir man ju bebissugen! Lycka till mammab!

Svar på tråden ... Född: Juli 2007 ... 2