• Snorky

    För alla oss som gillar Lindex. Del 4

    Jag har varit och reashoppat som en galning idag... hm, pop och kappahl! Jag blev helt matt så jag orkade inte med en sväng på Lindex också... var där igår och hittade då inget av intresse så jag struntade i det!


    Mamma till buspojkarna Neo 050314 och Mio 061221
  • Snorky
    Pasadena skrev 2008-06-12 20:55:27 följande:
    Vid vilka tillfällen använder man windstoppern? Känns som att höstarna är för kalla för att bara ha en sån på sig? Eller är jag ute och cycklar nu?
    windstoppern är det absolut bästa plagget från pop som man kan ha! Jag har tom en själv (dock är den från peak) som jag tokälskar. Den används från vår till höst och även kyligare sommardagar, tex nu när det är under 20 grader ute igen. I måndags var det 22 grader och tokblåste... jag tyckte det räckte med långärmat på barnen men 3-åringen skulle promt ha "fleecejackan" som han sa för han frös! Vi använder våra massor!
    Mamma till buspojkarna Neo 050314 och Mio 061221
  • Snorky
    Lisa Loop skrev 2008-06-12 22:58:03 följande:
    Jag köpte windstopper idag, samma som Snorky har lagt upp i bildtråden. Är det den nya modellen och vad är isåfall skillnaden från den gamla?
    jo, det är den nya... den nya har mudd i hals och ärmslut, det hade inte den gamla... kolla tex på tradera så ser du skillnaden.
    Mamma till buspojkarna Neo 050314 och Mio 061221
  • Snorky
    Lisa Loop skrev 2008-06-12 23:04:40 följande:
    Men alltså, jag fattar inte det här med 50-kr-värdechecken/kupongen... Hur kan det vara möjligt att vi kan skriva ut och använda i princip hur många som helst? Vi får ju deras varor nästan gratis, 8 kr för en jättefin filt och 39 kr för en damjacka, det är ju helt sjukt!
    de hade en likadan kupong i februari... folk var lika köptokiga då! Så jag tror inte det är nåt misstag... de vill väl locka folk att handla. Jag tror ganska många handlar mer än ett plagg och sen använder en kupong! Så nog lönar det sig för de säkert! Man ska inte fundera så mkt... det är bara att tacka och vara nöjd!
    Mamma till buspojkarna Neo 050314 och Mio 061221
  • Snorky
    seSSa skrev 2008-06-12 23:10:50 följande:
    nån som vet ifall man får använda mer än 1 på samma köptillfälle?
    får o får... vet de som gjort det. Men det går emot mitt samvete... Springer hellre ofta på Lindex isf och utnyttjar fler... dock finns det verkligen inget jag vill ha nu. Har varit in flera gånger men hittar ingenting, så jag har inte utnyttjat en endaste kupong!
    Mamma till buspojkarna Neo 050314 och Mio 061221
  • Snorky
    Ledilnaan skrev 2008-06-12 23:21:06 följande:
    Jag tycker det på sätt och vis är dumt att de bara skickar ut 50 kr checken via internet, för jag som inte har nån skrivare, får ju ingen kupong alls...
    Har ni inte möjlighet att skriva ut på tex bibblan? brukar kosta nån krona bara.  Har du ingen vän/släkting som du kan be skriva ut? har inte du eller någon du känner en skrivare på jobbet? i sista hand kanske ni kan köpa en skrivare för några hundra... det finns ju väldigt billiga skrivare idag... kan vara värt att ha en!  För övrigt så tror jag att det tids nog kommer en 50:- kupong på posten... runt den 15:e brukar det ju komma!  
    Mamma till buspojkarna Neo 050314 och Mio 061221
  • Snorky

    Jag vill att det ska komma nåt nytt snyggt på Lindex nu så jag kan få shoppa lite för 50:- kupongerna!


    Mamma till buspojkarna Neo 050314 och Mio 061221
  • Snorky
    2007 Mamma skrev 2008-06-12 23:27:53 följande:
    Håller med! Men imorgon ska jag jobba så då får skrivaren gå varm!! Jag som har köpförbud!Har inte HM några kuponger/erbjudanden?? Tycker de har mkt finare shorts och i tunnare tyger!
    nä, tror inte de har nåt tyvärr. De har ju så sällan kuponger och då oftast väldigt dåliga! Jag skulle också vilja handla lite shorts där åt mina grabbar... tycker om de!
    Mamma till buspojkarna Neo 050314 och Mio 061221
  • Snorky
    Ledilnaan skrev 2008-06-13 00:40:29 följande:
    Snorky: Jag har inget jobb, och tyvärr ingen kompis som jag kan låna skrivare hos. Jag får helt enkelt leta efter en billig skrivare, efter fp. Så synd bara att nya patroner nästan är dyrare än en ny maskin.
    jo, jag vet... men köp såna här fejkpatroner... Vi köpte från http://www.shopping4net.se/Skrivartillbehoer.htm och de kostade 25:-/st emot 99:- för orginalpatronerna... (vi har 5 st olika patroner så att byta alla kostar 500:- emot 125:- med fejk). Fungerar skitbra, långt över förväntan. Sen vet jag inte hur det blir om man skriver ut foton tex. Men vi använder skrivaren till att skriva ut kuponger, nåt mail då o då om man ska hämta ut ett paket etc, recept osv. och då duger det verkligen. Ärligt talat så ser jag ingen skillnad emot orginal.
    Mamma till buspojkarna Neo 050314 och Mio 061221
  • Snorky
    Tina83 skrev 2008-06-13 07:42:09 följande:
    asså, är det ingen av er som tycker att ni kanske handlar för mycket? hinner ungarna verkligen använda kläderna? alltså mer än en gång...jag handlade typ allt förut, så fort det va rea sprang jag till affären, och hade det kommit nå nytt skulle jag så klart ha det också. jag har slutat med det nu, sen jag insåg att prislappen satt kvar på en massa plagg. eller så var vissa använda en gång..det blir dyra kldäer i slutändan.jag har inte ens varit in på reorna, för jag behöver ingen. eller, ett par skjortor till killarna, men inget mer.inge illa menat, men många av er sitter ju i den här tråden dygnet runt och snackar kläder och vad ni ska köpa imorrn..
    jag handlar inte mkt alls på reor om jag ska vara ärlig.. speciellt inte på Lindex för de har oftast bara skit på reorna kan jag tycka. Det kan bli ett o annat basplagg på rea. Pop däremot har ju bra rea och de kläderna betalar ju sig sen när man säljer också...

    Mina barn har mkt kläder, men de hinner använda det mesta. De växer ju inte så fort nu längre så kläderna används ju minst 1 år. Sen när man handlar på Lindex är det ju oftast inte mkt pengar man lägger ut då kläderna knappt kostar nåt med alla kuponger jämt. O jag säljer det mesta vidare så då får man tillbaka en del också.

    Oftast handlar det ju om ett intresse. Likväl som att lägga pengar på en dyr bil kan man väl lägga mkt pengar på kläder? jag tror inte många som hobbyshoppar kläder anser det nödvändigt utan gör det av andra orsaker, så att sätta det i förhållande till behov är kanske lite fel. Alla prioriterar sina pengar som de vill... sen är det ju olika från person till person vad de själva får ut störst njutning av... dyrt boende, en utomlandsresa, nyare bil, mycket kläder, ut och äta dyrt, ut och festa, eller nya möbler? Vi gör olika val... men det är mer acceptabelt att åka en nyare bil som kostar flera tusen i månaden än att shoppa åt barnen för samma pengar! Konstigt!!

    Ärligt talat tycker jag det är SKITJOBBIGT när folk ska hålla på och ifrågasätta ens shopping (även om du inte menade nåt illa med det börjar bli lite tjatigt när man får höra det ganska ofta av omgivningen). Jag shoppar för att vi har de möjligheterna ekonomiskt... men det är helt klart att jag prioriterar bort annat som andra kanske ser som självklart och som är mer accepterat. Men är det inte jag som bestämmer vart mina pengar ska gå till? Då ser jag först och främst till att vi bor bra, äter bra mat, kan göra utflykter o resor med barnen, sparar pengar åt barnen, pensionsparar, vanligt sparande... sen det som blir över kan jag spendera om jag har lust. Däremot vet jag absolut att det finns de som spenderar över sina tillgångar och det ser jag att det är lika sjukt som dig. Aldrig att jag lånar pengar för att shoppa för... vi har huslån och det är det enda förutom lite csn också, som vi för övrigt amorterar rejält på varje månad.
    Mamma till buspojkarna Neo 050314 och Mio 061221
Svar på tråden För alla oss som gillar Lindex. Del 4