• fruZ

    Att vänta eller inte vänta efter missfall.

    Min läkare säger att man i studier sett att missfallsrisken ökar om man blir gravid igen för tidigt. Han säger att man ska vänta tre månader minst. Men att man inte vet om det är pga psykiska eller fysiska faktorer.

    Själv väntar jag fortfarande efter 6 månader varav jag har haft normal mens fyra gånger. Detta för att de ska hysteroskopera mig för att de har sett misstänkta rester efter sista missfallet på ultraljud.

    Så det är INTE säkert att allt kommit ut bara för att man har normal mens....

  • fruZ

    Det tror jag inte, jag skrapades oxå...

  • fruZ

    Men däremot säger som sagts ovan många läkare olika. Man får väl välja vem man vill lita på. På sätt och vis skönt att komma igång med nya försök, men samtidigt har jag nu bestämt mig för att minimera riskerna för fler missfall.

  • fruZ

    Det kanske är skillnad om man har ett missfall och om man har flera...

  • fruZ

    Mamarazzi; i Helsingborg finns en dr Mathiesen som är intresserad av missfallsproblematik och behandlar med Innohep även om utredningen inte påvisar något fel.
    Kontakta honom om du inte får bra hjälp på KK i Lund.

Svar på tråden Att vänta eller inte vänta efter missfall.