Sonen är närsynt, ögonläkaren anser att det inte behövs glasögon!
Halloj!
Var i dag med sonen på S:t Erik ögonsjukhus där det konstaterades att han är närsynt med -3.0 på båda ögonen, dom säger att det är gränsfall för glasögon!? Dom säger att barn inte har samma behov av att se långt så dom tyckte att jag skulle avvakta i 6 månader med galsögon, jag tacklade läkaren och fick remiss till glasögon för jag anser att han kanske lära sig saker fortare tex lär sig gå OM HAN KAN SE VART HAN GÅR....upprörd???? ...bara början!
Nu undara jag om det är NORMALT att barn med 3.0 på dåda ögonen inte ska ha glasögon!
Jag frågade tillochmed om ett "friskt" fullgånget barn har 3.0 eller dyl, nej fick jag till svar dom är oftast översynta!
Blir så j......vla trött på att behöva kämpa för allt!
Ursäkta var tvungen att vräka ur mej lite.
Men som sagt är det någon som är mer påläst på området än jag som kan ge mej guidning om jag ska skaffa glasögon eller kan läkaren mot min förvåning ha rätt?
//S & M