Inlägg från: EmilOLucas |Visa alla inlägg
  • EmilOLucas

    "LACK" soffbord från Ikea, rena skiten!!!!

    Vi köpte ett vitt soffbord "Lack# från Ikea, billigt och bra tyckte vi. Det är ju ingen idé att köpa något dyrt bord när man har småbarn.
    Det har inte ens gått 1 vecka och det är ett stort hack på ovansidan och färgen är borta, ett hack på benet!

    Bordet klarar ju ingenting!!! Jag är så besviken. Ja, jag vet att man får vad man betalar för, men ändå. Borde ju ändå klara litegrann.

    Hacket på benet kommer antagligen från gåstolen, det på ovansidan har jag ingen aning om, antagligen då min son lekt med sina leksaker, som består av dinosaurier, men jag har aldrig sett han vara hårdhänt mot bordet, eller hacka i det med leksakerna.

    Är så besviken! Om bordet ser ut så här efter en vecka, hur komer de då inte se ut om ett år...

  • Svar på tråden "LACK" soffbord från Ikea, rena skiten!!!!
  • EmilOLucas

    Men jag fattar inte hur det kan bli ett spnt JÄTTEhack på bordet! Ser förjävligt ut! Finns det nån vit färg man kan måla på så att det inte syns lika tydligt? Jag är skitbesviken.

  • EmilOLucas

    Men jag fattar inte hur det kan bli ett spnt JÄTTEhack på bordet! Ser förjävligt ut! Finns det nån vit färg man kan måla på så att det inte syns lika tydligt? Jag är skitbesviken.

  • EmilOLucas

    LÄste på Ikeas hemsida, det vita lackbordet är det ENDA av de 4 som INTE har träfiberskiva. Då är det väl därför som det är så himlans känsligt!! F-----n!

  • EmilOLucas

    Att vi inte köpte det ekfärgade som vi tänkte....det vita är ju sämre kvalite än de andra lackborden för det innehåller ju ingen träfiberskiva. sambon vägrar köpa ett nytt

  • EmilOLucas

    rokka jill:

    men grejen handlar ju inte om pengar, utan att det blir hack och repor så lätt på detta bord. det var ju synd att du inte tänkte på att ta bort bordet tillfälligt när du har småbarn. hade aldrig vågat ha så dyra soffbord när man har småbarn...då får man faktiskt skylla sig själv lite

    just därför köpte vi inget dyrt bord, men det är ju synd att det skall bli hack så fort.

  • EmilOLucas
    mamita skrev 2008-06-13 09:45:02 följande:
    har hittils ägt tre st Lack, ekfaner var klart bäst, men det höll inte för hoppande barn och av att flyttas fram och tillbaks det svarta blev det stora hack i och en kant "lossnade" så vi köpte ett nytt likadant... men nu ska jag köpa något nytt på mio istället.
    Så, vi skulle satsat på ekfaner istället då? f-n igen säger jag bara. inte kul att köpa bord för 300-400:- spänn helat tiden. man kan ju iof köpa bokfolie och klä om bordet? kan det vara en möjlighet för oss i framtiden?

    annars får vi väl ta fram vårt gamla kakelbord från 70-talet igen *hua*
  • EmilOLucas
    rosablomma skrev 2008-06-13 15:10:36 följande:
    Jag har ett vitt lackbord som inhandlades för ett år sedan, vi köpte det pga av det var billigt, o vi viste inte vad vi ville ha för bord ( är det billigt är det lätt att byta ut) men har varit jättenöjd med kvalitén. den är som ny fortfarande. fast det körts bilar av två vildingar på det . detta vi obevakande tillfällen. ( får inte ha leksaker i tvrummet) innan hade jag ett bord från em. det blev en del hack i det. var tog furu som är rätt mjukt o andra sidan. men när det är massivträ går det ju även att slipa o andra sidan
    Men lack-bordet går ju inte att slipa, det är ju så tunt lager, så man skulle ju komma till innanmätet direkt (eller vad det heter).
Svar på tråden "LACK" soffbord från Ikea, rena skiten!!!!