Cheph skrev 2008-06-17 13:46:53 följande:
Hej!Jag har en fråga vad gäller betygen man får på universitetet. Läser en ekonomiutbildning och har G i ungefär hälften av de kurser jag läst och VG i ca hälften. Jag har några få terminer kvar.Min fråga är då; när man får examen, hur viktiga är själva betygen när man söker jobb? Är det viktigaste att man kan visa upp att man gått klart en utbildning, dvs sin examen, eller är det viktigaste att man har så många VG som möjligt?Börjar bli orolig. :(
Beror väldigt mycket på. Viktigast är självklart examen men för vissa arbetsgivare är det inte ett krav.
För en del juristjobb är betygen väldigt viktiga och jag tror att framförallt en del stora populära arbetsgivare, speciellt inom konsultbranchen, tittar en del på betygen.
Sen påverkar även andra faktorer som arbetslivserfarenhet, extrakurser, ämne på exjobb, sidoaktiviteter mm.
Jag tar t ex helre än med examen i tid, några extrakurser, sidoaktiviteter och halvbra betyg än en med toppbetyg, försenad examen och inga sidoaktiviteter.
Men olika arbetsgivare tänker olika och olika jobb har olika krav.
Sen skadar aldrig VG och MVG. Har du bara G så var beredd på frågan varför.
/Kjell