ta ut bröstimplantat?
har silikon utanför bröstmuskeln, o vill sååå gärna ta ut dem!
vad kostar operationen? behöver ju lyfta dem lite oxå annars hänger väl huden till knäna :(
nån som vill dela med sig av sina erfarenheter?
har silikon utanför bröstmuskeln, o vill sååå gärna ta ut dem!
vad kostar operationen? behöver ju lyfta dem lite oxå annars hänger väl huden till knäna :(
nån som vill dela med sig av sina erfarenheter?
puffilepuff...
Varför vill du ta ut dem?
Funderar själv på att skaffa.. *avis*
Jag oroar för att jag inte skall känna någon knöl vid tex bröstcancer... att om jag skulle få det att det då skulle vara för sent. har funderat på det sedan jag blev mamma.
Förstår din oro.. Men kan man inte gå till en läkare oftare för kontroll?
Är du nöjd för övrigt?
Förändrades dina bröst då du ammade?
man ser inget genom implantaten vid mammografi tyvärr...
ja de ändrades otroligt mkt efter min graviditet! ammade inte men huden tänjs ju ut under graviditeten så de blir lika hängiga som andras...:( en del har ju den lyxen att de inte blir hängiga efter, både opererade o opererade, men de flesta hänger väl?
Varför inte ta ut och lägga in under muskeln istället? Då syns ju nästan allt?
nej jag vill bara ta bort dem... önskar att jag hade råd bara...
Jag fick en inflammation i mitt ena bröst som ledde till kapselbildning när jag ammade min son. (Har silikonimp. under bröstmuskeln) När jag var på konsultation ang det och vad jag skulle göra frågade jag vad det kostade att plocka ut imp. Det skulle kosta 7000kr. Men då får man nog räkna med ett litet lyft också eftersom brösten blir tomma och hängiga så då blir det ju lite dyrare. Jag fixade till kapselbildningen ist, kostade 14000kr. Sura pengar..
vilken klinik var du på?
Jag opererades på Kosmetisk Kirurgi i Falköpingav båda gångerna.
Det hade gått 4år efter op när jag fick kapselbildningen.