Fiskarhedenvillan, del 4
Busungens mamma- Men visst beställde ni huset före oss? Det har jag för mig. Tänkte på att det skiljer ju 5 veckor på när vi ska få leverans.
Busungens mamma- Men visst beställde ni huset före oss? Det har jag för mig. Tänkte på att det skiljer ju 5 veckor på när vi ska få leverans.
Vi har suttit nu i kväll och märkt ut på ritningen vart vi vill ha alla kontakter, lampor, osv.. Nån som har något tips? Sånt där man brukar glömma eller nåt?
Truffles- Vad fint det blir! Tar också gärna emot väggväv-tips. Inte för att vi har några väggar att sätta den på en...men vi vill ha väv i så gott som hela huset.
Vill helst inte ha klinkers på golvet för jag är så otroligt trött på det, tycker det är så svårstädat med alla fogar och dessutom hårt att gå på. Hade så mkt klinkers i vårt förra hus att jag tror att jag är avskräckt. Fast det beror nog på vilken typ av klinkers det är också. Vi hade grovt svårstädat klinkers. Usch! Fast fint var det förstås
Det var fint golvet du länkade till, men är det är nog inte vi (mönstret). Skulle nog också kunna tänka mig ha målade väggar i badrummen och kakel i duschen, men då är det nog snyggast med klinkers på golven... Åh, så svårt det där.
Ursprungsidéen är iaf stora vita rektangulära kakel på väggarna och brun våtrumsmatta (typ båtdeck eller vad den heter som ser ut som brädor). Får se om det blir så eller om vi fastnar för något annat.
Tittar in från BB och berättar att lille Olle kommit ut
Tack för gratulationerna av vår lilla Olle!