Inlägg från: Knastroll82 |Visa alla inlägg
  • Knastroll82

    Poppispinglorna

    Smarties - hur hoppar man nästan fallskärm?

  • Knastroll82

    Hihi, klockren felskrivning:

    "Denna kukdn upplever söndagslevernaserna bristfälliga, kompenserar en vecka."

    Sur och riktigt elak DN kund som ringer och klagar på typ allt...

  • Knastroll82
    smarties skrev 2008-08-14 14:55:27 följande:
    Amen, sånt där så här mitt på dagen, dåligt sugen man blev.Själv har man bara tonvis med kakor och bullar kvar sen bröllopet.suck. Inget roligt ju :D
    Jag kan hjälpa dig äta upp dem!
  • Knastroll82
    smarties skrev 2008-08-15 08:52:40 följande:
    Och jag tror någon här i tråden sitter och är jätteless på sin mage..*titta på Knastroll* :D
    Du är dum, bebis är dum, världen är dum!
  • Knastroll82

    Nuuu är jag hemma igen!
    Varit en minst sagt uppstressande dag.

    Kom in 11 till sjukhuset och de började med att ta ctg. Efter kanske fem minuter så fick jag värkar, så den här gången fick vi med dem på kurvan.
    Men de släppte dock efter ett tag (som vanligt). Fick ligga med ctg i en timma ungefär, och lyckades faktiskt slumra till lite.
    Sen blev det UL för att titta så bebis hade det bra där inne, och det hade han. Jag hade bra med fostervatten och moderkakan såg fin ut. Bebis gillade dock inte allt tryckande och puttande, så hanbar skitsur.
    Sen efter det blev det undersökning. Tappen är fortfarande 9 mm, men jag har öppnat mig 2 cm också...
    Blodtrycket har börjat öka lite och jag har fortfarande +4 på lecosyter och protein.
    Så nu har jag stränga order om vila, och om jag börjar må dåligt eller får huvudvärk så ska vi kontakta fl på en gång...

    Så ingen bebis ännu, men det drar ihop sig...

  • Knastroll82

    Nån av er som vet någon som är duktig på att göra festfrisyrer, och billig?
    Vi kommer ju gifta oss på en lördag, och då har inte style öppet, och jag vill inte lägga en förmögenhet på håret...

  • Knastroll82

    Själv har jag bf 19/9, så finns det nån rättvisa ska väl endå min unge komma först? ;)
    Men han är då fet och lat precis som sin far, så han kommer inte komma ut förrens de tvingar ut honom med alla tillgängliga medel.

  • Knastroll82
    bebis08 skrev 2008-09-11 18:33:26 följande:
    Okaj, då får du hinna före, men då får du skynda dig
    Tro mig, jag försöker!
    *klämma, krysta* Näej, funkade inte... :P
  • Knastroll82
    bebis08 skrev 2008-09-15 09:39:05 följande:
    Sitter i telefon till BM men det är bara upptaget, har Omeprazol-tabletter hemma, men jag vet inte om man får ta dem....? [/citat]

    Omeprazol får man ta, utan losec mups (som är samma men annat namn) hade jag nog tagit livet av mig vid det här laget.. :P
    Så knapra på du!
  • Knastroll82

    Nu har vi kommit hem med vår lilla prins Liam.
    Född 20/9 19.35, 51 cm lång och 3580 gram tung efter 26 timmars aktivt (klockat) värkarbete. (hade värkar säkert ett dygn mer, men inte klockade)
    Han är otroligt snäll och tillfreds med tillvaron, men HATAR att vara naken...Låter som om vi håller på och slår ihjäl honom när det är dags för blöjbyte.

  • Knastroll82

    Lilla Liam har nu hunnit bli 16 dagar gammal, helt sjukt vad fort tiden går!
    Hinner ingenting förutom att amma och byta blöjor känns det som, men det gör ingenting. Han är så snäll och fin så.

    Jag har uppdaterat min förlossningsberättelse om nån vill läsa...

Svar på tråden Poppispinglorna