• LadyB

    Neo födda 34+0 ?

    jag fick min son i vecka 34+0 jag låg inne med honom i 18 dagar (han behövde sola) och blev utskrivna när han var ca 1 månad

  • LadyB

    Moster Ninna skrev 2008-07-18 20:11:58 följande:


    Hon fick kjesarsnitt i v 34+0 pga att hon har diabetes.. Det mesta gick bra.. Bara det att han får ligga nersövd i resperato för att lugorna är inte tillräkligt utvecklade ännu.Men annars var allt bra med honom.. Han vägde 2460gram.Mamma till viljestark dotter skrev 2008-07-16 12:31:10 följande:
    fick hon inte kortison?? det brukar man få så att lungorna ska utvecklas lite fortare...
  • LadyB

    Moster Ninna skrev 2008-07-23 17:51:19 följande:


    jo,hon fick två kortisonsprutor.. Men tydligen är det så att det inte är alltid att det hjälper.. :(
    jahaaa...men det fixar sig,det brukar ju inte vara problem med så pass stora barn
  • LadyB

    Moster Ninna skrev 2008-07-23 19:26:02 följande:


    Japp det tror jag med att det gör.. Dom har sagt att dom kanske inte ska räkna med att han får komma hem förrsen ungefär då det var beräknad födesel..Men men.. han verkar vara en kämpe.. :)
    det e nog standard svaret. det sa dom till alla inne på 17...när bebisen skulle vara i v36-37 brukar stämma bättre skulle jag tippa på
  • LadyB
    Sessa81a skrev 2008-07-29 17:00:31 följande:
    Hej hej! Jag som e den omtalade mamman i detta inlägget. Lukas mår rätt så bra, låg 3 dygn med respirator och sen ca 1 vecka med cpap. Nu e han inne på sitt sista dygn med andningslarm så lungorna är nu helt ikapp. Det som nu återstår är för honom är att klara av att äta. Är hos honom på morgnarna vid 9 när han ska äta o då orkar han amma ca 5-10 ml måste sen sonda lr ibland snipa honom resten av målet. Sen har han precis börjat att orka snipa hela målet kl. 18 sen sover han resten av dygnet ungefär. Är imorgon 2 veckor sen han föddes o personalen på avd. säger att med tanke på att han egentligen bara då e 36+0 så e det inte så konstigt att han inte orkar o dessutom har ju det han gått igenom varit jobbigt för honom. Men f.om imorgon kommer jag att bo med honom på samvården för att vi ska kunna få till ammningen o för att jag ska vara tillgänglig vilket mål som helst när han e pigg o vill äta. Tydligen e det just runt vecka 36 som dom börjar bli redo för det här med att amma. Så håll nu tummarna för att vi snart får komma hem allihopa.
    näää men va kul!!!! håller tummarna för er...grattis
Svar på tråden Neo födda 34+0 ?