Hur mycket pengar går det då ni är på Gröna Lund?
Yes, det är min fråga.
Yes, det är min fråga.
Några hundralappar..
Själv går man ju på Liseberg, vet inte om det är ungefär samma priser. För två personer går det åt 1000kr cirka.
ja vi var 3 vuxna en 3 åring och allt som allt gick väl vårat besök på 1000 kr tillsammans.
vi var på grönan i lördags och det kostade oss totalt 1 700 kr. 3 åkband, 3 kuponger till en karusell, mat till 4 pers (fish and chips), lite spelande, godis, glass (3 st) o sockervadd ( 1 st).
Vi går till Liseberg iofs, men runt 2000 kronor för oss och vi är två vuxna o två tonåringar o en snart 5 åring. Men summan varierar grymt kan bi mer o kan bi mindre. Skillnaden i år är att mina stora barn valt bort sina guldpass och behöver åkband när vi går nu.
Vi gjorde slut på ca 2000 kr när vi var där. 2 vuxna och 2 barn (tre åkband) och mat på "Hyllan"
2000 ca (men på Liseberg var vi, kan tänka mig att det är samma priser) , vi gjorde då inga större utsvävningar. Åt pizzabuffé,köpte kaffe och glass + köpte åkband till 4 st. Barnen fick köpa lotter och godis för egna pengar.
Massor!
3 åkband, lotter + "pilkastning" ,mat
2500
Grönan är tristare än Liseberg så där kanske vi -2 vuxna och 2 barn- gör av med 1.000-1.500:-. På Liseberg blir det runt 2.000:-...
4 vuxna och 2 barn (9+10 år) och vi gjorde av med 1760 bara för inträde, båt dit och åkband. Sen gick det lite i mat och spelande, men det var endast några hundra, så kanske totalt 2000.