• Naana

    Hjälp, han sväljer så mycket luft!

    Hej! Vår son är nu två veckor och har enbart fått ersättning. På BB verkade allt ok, men efter några dagar hemma så blev det mer och mer skrik. Det visar sig att lillen är jätteglups, han äter 70 milli på några få minuter, inte ovanligt att 100 milli ersättning åker ner på fem minuter. Vi har provat nästan alla flaskor som finns på marknaden, bytt nappar kors och tvärs men inget hjälper. Han sväljer lika mycket luft oberoende av flaska och napp. Detta resulterar i att han skriker mer och mer för varje natt, på dagarna sover han dock bra. Dessutom borde han få gjort nummer två lättare, vilket jag baserar på hans kämpande för att få ut något varje dag. Avföringen är inte hård, ändå har han svårt att få ut den. Antagligen luften som är i vägen för avföringen.

    Finns det ännu något jag kan göra för att få honom mindre glupsk? Vi har tagit pauser, haft honoom att rapa, provat med både cuplaton och disflatyl samt reladroppar (alla preparat som säljs här i Finland) men inget verkar ge önskat resultat. Kommer han nånsin att lära sig äta långsammare? Eftersom inte ens Mams ultiventflaskor hjälper, det rinner för snabbt, så har jag bestämt att använda helt vanliga nappflaskor. Jag går sönder av att se honom ha så enormt mycket magknip på kvällarna och nätterna.


    Mamma till två härliga gossar, Nico född 27.7.2006 och Isac född 6.7.2008
  • Svar på tråden Hjälp, han sväljer så mycket luft!
  • Mickis87

    Jag har haft motsatt problem, att de kommit för lite. Hade aventflaskor när lill tjejen fick ersättning, nu ammas hon bara (3 månader gammal)

    Har du provat avent flaska för nyfödda? Nr 1?

  • Naana

    Jag har inte sett den flaskan i Finland. Måste surfa runt lite, kanske hittar den på någon webbutik. Lillen skrek från 1 till 6 i natt p.g.a. magknip.


    Mamma till två härliga gossar, Nico född 27.7.2006 och Isac född 6.7.2008
  • Naana

    Aaah....vänta nu...mams ultiventflaskor är ju inte samma som avent, smarta jag!!!! Aningen grötig i skallen. Aventflaskor har jag nog sett, skall köra in till stan en sväng idag då. Tack för tipset!


    Mamma till två härliga gossar, Nico född 27.7.2006 och Isac född 6.7.2008
  • miababia

    dr Brown kan du ju oxå testa, de har funkat bra på sonen

  • Naana

    Tycker jag provat de flesta flaskor redan, men nu har jag ju redan fått två nya, tror inte jag får tag på det senare alternativet här i landet. Sen är ju grejen lite det också att han suger så förskräckligt kraftigt, så det är väl egentligen det som är boven. Vi borde hitta en napp med extremt litet hål till flaskorna. Men det finns ju inte....det är ju färdiga "standardhål" i varje napp.

    Tack för tipsen så här långt!


    Mamma till två härliga gossar, Nico född 27.7.2006 och Isac född 6.7.2008
  • Paris2006

    Tjenis! Hoppar in från Vasa-Kristinestadstråden..

    Såg att er lille hade myki magknip, det hade vår lilltjej också. Myki magnkip, gaser och i gland svårt att få gjort nr 2. Varken rela, cuplaton eller disflatyl hjälpte så då rekomndera dom på apoteket att vi skulle pröva med lactophilus (mjölksyrebakterier i pulverform). Och det funkade super för oss!

    Här lägger jag in lite info jag hitta på nätet:

    1. VAD LACTOPHILUS ÄR OCH VAD DET ANVÄNDS FÖR
    Mjölksyrebakterierna balanserar tarmens normala bakterieflora. Mjölksyrebakterierna producerar sura föreningar (mjölksyra, ättiksyra), varvid tarmens surhetsgrad och sackarolytiska bakterieflora ökar. Lactobacillus casei variety rhamnosus främjar spjälkningen av laktos till monosackarider.
    Balansering av tarmfloran i syfte att förebygga och behandla magsmärtor och diarré t.ex. vid antibiotikaterapi eller kostomläggning.
    2. INNAN DU ANVÄNDER LACTOPHILUS
    Var särskilt försiktig med Lactophilus
    Hos särskilt känsliga barn som är allergiska för mjölkproteiner kan Lactophilus framkalla allergiska symtom (bl.a. hud- eller tarmsymtom). Hos vuxna är mjölkallergi sällsynt och det är därför osannolikt att Lactophilus framkallar symtom.
    Graviditet och amning
    Preparatet kan användas under graviditet och amning.
    Viktig information om något innehållsämne i Lactophilus
    1 mått eller 1 dospåse (= 1 g) innehåller 265 mg laktosmonohydrat. Om du inte tål vissa sockerarter, bör du kontakta din läkare innan du tar Lactophilus.
    3. HUR DU ANVÄNDER LACTOPHILUS
    Till vuxna och barn, även spädbarn, 1 mått eller 1 dospåse (=1g) morgon och kväll utblandat i vatten, saft eller mjölk. Till spädbarn kan Lactophilus ges i nappflaska.
    4. EVENTUELLA BIVERKNINGAR
    Inga kända. Om biverkningar utvecklas, bör läkare informeras.
    5. HUR LACTOPHILUS SKA FÖRVARAS
    Förvaras i rumstemperatur (+15- +25°C).
    Förvaras utom syn- och räckhåll för barn.
    Använd inte detta läkemedel efter utgångsdatumet på förpackningen. Öppnad flaska med pulver är hållbart i 3 månader.
    6. ÖVRIGA UPPLYSNINGAR
    Innehållsdeklaration
    1 g innehåller som verksamt ämne minst 1x108 Lactobacillus casei variety rhamnosus (levande, frystorkade mjölksyrebakterier) samt hjälpämnena maltodextrin, laktosmonohydrat, potatisstärkelse och frystorkat extrakt från näringsunderlaget (innehåller bl.a. mjölkpulver).

  • candle

    Tupperware har ju en flaska å som det går att ställa in hur mycket vätska som skall komma, det finns 3 lägen.

  • Naana

    Paris 2006: Oj tack, jag råkar faktiskt ha det här hemma. Absolut värt ett försök.


    Mamma till två härliga gossar, Nico född 27.7.2006 och Isac född 6.7.2008
  • Naana

    Candle: Ahaa, fast vi har försökt med flera som går att ha i tre lägen och noupp....även med det minsta slukar han lika mycket ersättning som luft.

    I morse försökte jag köra nappen ordentligt in i munnen på honom, vilket resulterade i att han tyckte det var så tungt att äta att han slutade. Borde kanske ändå ha honom att vänja sig vid det, småningom måste han ju bli hungrig om han plötsligt slutar äta. För normalt då han suger från flaskan så vill han bara ha lite av nappen i munnen och då släpper han in luft vid mungiporna.

    Någon här då som vet när man kan börja svänga om dygnet för de små? Han sover ju så gott som hela dagarna, nästan, och då verkar han inte ha magknip...just. Känns som han ändå är för liten för att man skall börja hålla honom vaken mera på dagarna eller kvällarna.


    Mamma till två härliga gossar, Nico född 27.7.2006 och Isac född 6.7.2008
  • Moonis

    Dr Browns flaska är överlägset den bästa när det kommer till att minska luftintaget. Finns den inte i Finland så kan du alltid beställa från någon nätbutik här.
    Vi har haft den till båda våra barn o den gör stor skillnad.

Svar på tråden Hjälp, han sväljer så mycket luft!