• Zindie

    Vem förstör våran gräsmatta och vad gör vi åt det??

    Det började för en månad sedan ungefär att vi upptäckte när vi vaknade på morgonen att våran gräsmatta var upp-bökad, små hål i våran mossiga gräsmatta och jordigt som tusan. Efter den gången har det hänt ytterligare 6-7 grr att hålen blir fler och sprider sig. Det ser rent ut sagt för j-vligt ut! Gräsmattan är nu jordig och helt förstörd på ett flertal ställen, inga grannar har ju så! Kanske för att vi har mer mossa på våran men ändå! Hörde mig för lite och någon sa att det kan vara Korp som letar efter mask, men gör de det på nätterna och kan de orsaka sån förödelse??
    Vad tusan gör man åt problemet, det verkar ju inte sluta och så kan man ju inte hålla koll hela tiden eftersom det verkar ske när vi sover (inte är hemma).
    Mamma nämde något om grävling (!) Hjälp! Men de borde väl göra större hål och varför kommer den tillbaks hela tiden i så fall...då borde den ju bo hos oss oxå och vi har inte sett till något grävlingbo inte.

    Help please!

    Kan man ta nått på hemförsäkringen??

  • Svar på tråden Vem förstör våran gräsmatta och vad gör vi åt det??
  • NoXigen

    sork eller mullvad kanske?

  • plutto
    Du var snabbare...
    NoXigen skrev 2008-08-23 10:31:10 följande:
    sork eller mullvad kanske?
  • NoXigen
    Svar på #3
    hehe ah för en gång skull
  • Cactuz

     Vi hade så förra året och då såg jag en grävling ibland här, vet inte om det hade ngt sammanhang, men kanske.

  • Zindie

    Sork eller mullvad?? Mullvad bor väl under jord och hålen är ju lixom uppifrån...
    Sork? Jag har ingen aning, var bor den i så fall? Under vår altan??

  • NoXigen

    Mullvad speciellt gör ju ganska stora jörd högar efter sig på gräsmattor

  • Zindie

    Grävling, fy tusan de biter ju tills det knakar...nu vågar jag knappt gå ut på baksidan ju...

  • NoXigen

    jörd=jord


    NoXigen skrev 2008-08-23 10:34:24 följande:
    Mullvad speciellt gör ju ganska stora jörd högar efter sig på gräsmattor
  • Zindie

    Det här är ju små hål...men de ser större ut eftersom de lägger lixom mossan/gräset åt sidan så man kan platta till hålen sen, någorsålunda iaf.

Svar på tråden Vem förstör våran gräsmatta och vad gör vi åt det??