• Ingunn

    några frågor om att skaffa barn två tjejer emellan. hjälp, tack.

    Såhär gjorde vi:

    -exakt vart ringer man för att ställa sig i kö inom sjukvården? Vi kontaktade en gynekolog på Mamma mia (på Vallhallavägen) och sa att vi var två tjejer som ville ställa oss i kö för insemination.

    -hur tänker ni kring att barnen man förhoppningsvis får inte kommer att ha någon pappa? Ser ni några problem med det? Nej, inte för egen del, men andra kanske kan ha problem med det.

  • Ingunn

    Det finns massor av människor som går runt och inte vet vad som är ens biologiska ursprung och det finns lika många sätt att hanskas med det faktum. OM man lyckas ge de barn som växer upp en bra och riktig självbild så kanske de som vuxna leva rika och bra liv utan att känna sig vilsna. Lyckas man inte ge barnen en bra självbil så kanske de växer upp och känner sig misslyckade, fel och tomma - som om något fattas dom. Vi kan väl bara göra det vi tror är det bästa. En bra början är ju att man själv tycker att det är okej med två mammor och sen tror jag att det är otroligt viktigt att vara sann inför sin omgivning; familj, grannar, dagis, skola, vänner, bekanta, okända... För att visa barnen att det är viktigt att stå för den man är. Sen får man fundera och fundera och fundera och under tiden går livet vidare.

Svar på tråden några frågor om att skaffa barn två tjejer emellan. hjälp, tack.