• Toker1

    Längd på era 9-11 åringar!!

    Hejsan!
    Min dotter på 9 år är idag 152 cm lång och har 37-38 i skor. har en dotter till som är 7 år och hon är nog ca 145 cm skulle jag tro, var ett tag sen jag mätte henne, hon har 35-36 i skor.Vi går på kontroller på barnmottagningen och mäter och väger tjejerna. Så vi har lite koll på vart de tar vägen i längden. Jag (mamma) är 187 cm och deras pappa är 194 cm. Så de har att brås på.
    Vid senaste kontrollen så tror de att 9-åringen kommer att bli ca 182 cm. Hon är tidig i sin utveckling vilket också har med saken att göra. 7-åringen har en kontroll nu i höst.
    Nu mera finns det en annan metod än att ta mediciner, det är att förstöra tillväxtzonerna, fråga om det först. Låter kanske lite drastiskt,men man slipper mediciner resten av livet.

Svar på tråden Längd på era 9-11 åringar!!