• Zondra

    Bästa vännen kan inte få barn :( (långt)

    Hejsan!
    Brukar inte hänga i den här delen av forumet, men idag känner jag mig så himla ledsen och tänkte be er om råd.

    Jag och min bästa vän har pratat om barn sedan vi själva var barn. Hon mognade något senare än mig, har rest mycket, flyttat mycket, pluggat osv, så hon har inte tänkt så mycket på det här med barn förräns de här sista åren sen hon träffade sin nuvarande sambo.
    Hon har alltid velat ha barn, men har inte kännt sig helt mogen förrän nu. Nu är hon också snart 30 och känner att nu är det dags.
    För två år sedan började hon och hennes sambo försöka bli gravida. Ingenting hände. Efter ett och ett halvt år tog de sig till kvinnokliniken i GBG för att kollas upp. Det visade sig nu att det är hennes sambo som är steril. Eller näst intill i alla fall. Hans spermier håller mycket dålig kvalité eller hur man nu säger.
    I vilket fall som helst så hände det som inte skulle kunna gå och hända. Hon blev gravid. Detta är nu ca. 10 veckor sedan. Efter hennes 6 grav. vecka fick hon missfall.
    Nu till saken:
    Min vän är såå förtvivlad att hon inte ens orkar ta sig till kvinnokliniken igen. De har ju erbjudit henne sin hjälp men hon orkar inte ta emot den. Sitter bara hemma och är ledsen. Pratar inte så mycket om det, men är hon gör det så leder det oftast till en slags förhoppning om att hon kan bli gravid igen, utan hjälp från sjukhuset. Hennes sambo är uppriven och vill ha hjälp.
    När jag tar upp saken med henne blir hon bara arg.
    Jag har själv ett barn på 4 och är gravid igen. Givetvis berättade jag genast det för henne, men hon blev inte glad för min skull, och jag hade inte heller förväntat mig det med tanke på det skicket hon är i. Vad ska jag som bästa väninna göra? Vad kan jag säga?
    Varför reagerar hon så här? Hon kan ju få hjälp och faktiskt bli gravid och lycklig?
    Finns det någon av er som varit i samma situation?
    Obs, vi bor 10 mil ifrån varandra vilket gör det extra jobbigt.

  • Svar på tråden Bästa vännen kan inte få barn :( (långt)
  • Zondra

    Absolut, hon ska inte rusa in i nånting så här direkt, men hon verklign VILL INTE ha hjälp säger hon. Jag är bara så rädd för hennes skull, för jag tror ärligt talat att hon kommer att förbli barnlös om hon resonerar så. Hennes sambo är också rädd för det. Men det kan hända att hon bara behöver mer tid. Det är så svårt att bara stå brevid och inte kunna göra nånting bara. Skitjobbigt. Jag vill henne allt det bästa ju.

  • Zondra

    Bra idé, att han kan lämna ett nytt prov. Han kanske inte tycker det är så kul, men jag tror säkert att han gör det för hennes skull. Ska snacka med honom om det.
    Bling197, har du fått hjälp med det här? Finns det något uppmuntrande om det som jag kan säga till henne, något som är positivt och inte bara läskigt? Ska försöka läsa på lite om det här, vet så lite ännu.

  • Zondra

    Vad hennes sambo sa så kommer troligtvis deras behandlig bestå av att de plockar ut x antal spermier från hans, som håller hyffsad kvalité, och sen för de in det i henne. Vad heter det? Är det IVF, eller ICSI? Eller nåt annat?

  • Zondra

    Tack Wilma:)

    Om nån orkar, så får ni gärna berätta skillnaden för mig på ICSI och IVF
    Jag har sagt till henne och hennes sambo att dom ska beställa tid, och när dom har den så tar jag tåget till Göteborg och följer med henne/dem till kliniken.Däremot så får dom nog ringa själva, det kan nog han göra om inte annat. Men det är ju inget man kan göra förrän hon själv vill tyvärr. Ibland får jag dåligt samvete och tänker att jag kanske vill att hon ska bli gravid mer än hon själv vill, men självklart är det väl inte så. Då hade hon inte blivit så här ledsen för missfallet som kom. Men det är så svårt att veta hur man ska vara och vad man kan säga. Vill ju inte pressa henne. Men jag kan ju försöka lite info så länge i alla fall :)

  • Zondra

    Tack Bling1975 för infon. Låter som om detta har varit hemskt jobbigt för er.
    Det här med att man ska ge sig själv sprutor varje dag oroar mig lite eftersom jag vet att hon är spruträdd. Här kan vi ha en av faktorerna till att hon känner sig motvillig till det här...bra att veta.
    Tack för att jag får prata av mig med er!! Guld värt.

  • Zondra
    Bling1975 skrev 2008-09-14 16:14:14 följande:
    Fast i så fall så tycker jag att hon känner rätt som vill fortsätta hemma för att då måste ändå spermiekvaliten och mängden vara väldigt god. Det är ju oftast vid andra fel som insemination används som alternativ. Där tror jag TS har missuppfattat sin vän lite.
    Ja, det är möjligt att jag inte har fått rätt info av henne, men troligtvis är det så att hon inte har full koll på hur det ska gå till heller. Jag pratade med henne om detta strax efter första besöket på sjukhuset och då var hon ganska förvirrad och när jag frågade henne hur det skulle gå till, så sa hon att det fanns olika alternativ, bla annat det här med att de plockade ut hans bästa spermier och förde in det till hennes ägg (insemination?). Men det är ju möjligt att det bara var ett av de olika alternativen och inte spikat att det var ju så det skulle gå till.
    Att säga att du förstår om hon vill fortsätta hemma för att hans spermier är av god kvatlite och bra mängd är däremot fel uppfattat av dig. Hans spermie kvalite är mycket dålig och chansen för henne att bli gravid hemma är mycket liten. Nu hände det ju visserligen, så visst, hoppet finns ju alltid, men hennes sambo är realist och säger själv att för att dom ska kunna få barn måste de ta emot den hjälpen som finns, annars förblir de kanske barnlösa.
    Någon skrev dock här ovan att hon fortfarande är ung och har tid på sig, och det kanske är sant, så visst, jag ska inte pressa henne. Hon behöver säkert tid.
    Desto mer jag skriver om det här, desto mer låter det som om jag försöker styra hennes liv, tankar och beslut. Så är inte fallet. Kände bara behov att få lite info och feedback från andra som är med om samma sak.
    JA77 skrev 2008-09-14 17:38:18 följande:
    Svar på #3Tänker hon som min kusin? Se tråden "Provrörsbarn är fejkbarn(?)"
    Svar: Nej, det gör hon inte.
  • Zondra

    Ja, okej Mysak. Jag har kanske inte tillräcklig kunskap om vad det är exakt hon ska gå igenom än. Då är det kanske svårt att diskutera det.
    Det där med nytt prov från sambon kommer att ske i nästa vecka, pratade med honom förut. Han hade tänkt samma tanke.
    Vi får se hur det går. Jag hoppas det ordnar sig för dem och det gör det säkert också, på nåt sätt.
    Tack för svaren i alla fall. Guld.
    Hälsn. Z

Svar på tråden Bästa vännen kan inte få barn :( (långt)