Inlägg från: Tuttie |Visa alla inlägg
  • Tuttie

    Mina två änglar

    *vinkar* för jag ser att du är online.

    Jag kan inte ens föreställa mig vad du har gått igenom. jag har förlorat min pappa och farmor men kan inte ens tänka hur det skulle vara att förlora min dotter. Dom ska ju alltid leva. Iaf längre än en själv.

    Beklagar också att ni inte fick någon dom idag. Men på tisdag hoppas vi att dom låser in den där människan på  en väldigt lång tid.

    Sen undrar jag lite hur du känner ang att den förundersökning som läkte ut på nätet. Vad tycker du om att folk har sett bilderna från erat hemm och bilderna på dina barn?

     Jag har själv inte sett bilderna men kan förstå folks nyfikenhet, inte för att vara elaka utan för att man följt ditt mål och allt som hänt. Jag har svårt att tänka mig hur det såg ut i din hall tex. Tror du bara folk tittade på den för att vara elaka eller för att flk verklien vill förstå vad som faktiskt har hänt. Det är ju en helt sjuk grej. Men jag förstår verkligen att ni har tagit illa upp för detta. Iom att det är så privat.

    Sen tycker jag det låter som en kanon idé med lapptäckena. Så klockrent.

    Tycker du verkar vara en otroligkvinna. Kan man nominera nån till åretskvinna, ska jag nominera dej. Du är varje kvinnas stora förebild.

    Hoppas verkligen ni kan finna frid att gå vidare och må riktigt bra.

    Kram från lilla mig.


    (¯`°?.¸ ♥ Världens finaste Cornelia ♥ ¸.?°´¯)
  • Tuttie
    JohannaMatt skrev 2008-10-08 22:11:22 följande:
    Känns tröstande att veta att barnen har en så underbar mamma, så att man vet att under deras (allt för korta) tid här på jorden så hade barnen det så bra! Läste förresten att efter Tsunamin så gick ju några mammor ihop och skapade minnessmycken (miss dee) Jag skulle gärna bära ett Max och Saga-minnessmycke!
    Åh vilken bra idé med ett minnessmycke
    (¯`°?.¸ ♥ Världens finaste Cornelia ♥ ¸.?°´¯)
  • Tuttie
    yumaa skrev 2008-10-09 15:53:31 följande:
    Hej..Första gången jag ser denna tråd.. jag letade efter den då jag läste artikeln på Expressen.se Jag beklagar din sorg och hoppas du finner lite lugn trots att du varit med om det värsta..När jag läste om det som hänt för några månader sen så blev jag så arg riktigt arg.. hur kan en människa göra så mot små oskyldiga barn.. Och när jag ser hennes bild mår jag illa.. Hoppas hon får livstid.. det gör jag.. men trots om hon hängs inte för att det händer i detta land men trots sitt straff så kan det aldrig få tillbaka dem där små söta barnen..Jag läste ditt sista inlägg i TS . ang din tro ..eller att du inte tror,,, Jag är en troende människa.. o enligt min tro finns det så klart liv efter dödenEtt barn som berövats livet blir en ängel.. Ett barn som dött blir en ängel och kan vaka över dig..En själ slutar inte existera för att livet är slut.. Och jag vet att många undrar varför om man nu tror varför det finns orättvisa... Vi är människor .. vi har fått ett hjärta och en hjärna att tänka med.. vi har fått viljan att agera som vi vill... Livet är inte enkelt livet ska inte vara enkelt.. Det kommer prover och åter prover på ditt o andras tålamod.. prover på hur vi beter oss.. precis som i skolan där vi blir bedömda efter ett prov så är livet också ett prov och när livet är slut blir vi bedömda efter det... Dina barn råkade ut för en människas brist på empati... Hon tänkte enbart på sig själv och sårade så många för att få det hon ville.. är hon nöjd med sig själv nu då... (jag hatar att se hennes flin på bilderna .. ) Jag som troende vet att det är inte straffet på jorden som kommer plåga henne.. straffet kommer sen och då kommer hon verkligen plågas... för man får sitt omdöme då... hur man levde hur man behandlade andra och vad man kände i sitt hjärta.. Dina barn har det bra... och de väntar på dig.. men deras väntan kommer inte vara jobbig, de kommer inte känna av det .. De har det bra.. det är enbart din saknad som kommer vara jobbig.. När livet slutar på denna jord så kommer du få träffa dem igen... och inget ska få göra dem illa ... för sådant skit kommer inte existera.. jag hoppas du förstår mitt inlägg.. jag beklagar verkligen ditt tillstånd.. jag själv skulle inte kunnat hantera det.. men man måste väl stå ut för .. vill inte ens sätta mig in i din situation för det låter helt overkligt....
    Oj vad fint skrivet... verkligen...
    (¯`°?.¸ ♥ Världens finaste Cornelia ♥ ¸.?°´¯)
  • Tuttie
    emmy840508 skrev 2008-10-09 16:46:29 följande:
    ÅÅÅÅ, vad åtroligt fint av dig att se mig som "årets kvinna" jag blir alldeles vart i hjärtat. Jag hoppas jag hjälpt NÅGON där ute på något sätt. Jag hoppas också att jag inte rör upp några känslor genom att vara så öppen med detta. Det hjälper mig något enormt att hantera det såhär. Ja, förundersökningen, det e helt otroligt att rättsystemet tillåter det. Personummer, telefonnummer, adresser och andra personliga uppgifter finns ute på nätet om i princip alla som vart med i utredningen. Jag tror att människor som setat och tittat på bilderna och läst allt har gjort det för att de vart nyfikna, de vill försöka förstå och skaffa sig en uppfattning om villka vi var. Jag tror inte att de har vart ute efter att såra. Jag hoppas inte det iaf. Vi är ju en helt vanlig familj, visserligen en familj som gått igenom en skillsmässa, men det e ganska vanligt i sverige numera. Jag tror det är bra att se, att vi var helt vanliga människor, som inte har några hemligheter bakom ryggen. Att folk har sett hur vi hadde det hemma hos oss gör mig inte så mycket. Men att bilderna på barnen finns med, till allmän beskådning. Det känns hemskt. Och att människor gör så hemska saker med dessa. Det skär ända in i hjärtat. Barnen måste få chans att föra sin talan, även fast de inte finns i livet och även fast de bara var barn. Därför anmälde jag det.
    Tack för dina svar. Hoppas verkligen inte att jag sårade dej med mina frågor.

    Förstår fullt ut hur du menar med att barnen måste få föra sin talan, absolut.

    Har tänkt be dig he upp en bild på Max och Sagas gravsten men fick ju se den i expressen idag  och oj vad fin den är.. fin sten till två fina barn.

    *kramar i massor*
    (¯`°?.¸ ♥ Världens finaste Cornelia ♥ ¸.?°´¯)
  • Tuttie

    Hej emma!

    Förstår verkligen att det känns som att ni äntligen kan försöka gå vidare. Och jag tror verkligen London Resan kommer göra er så gott. Bara ni 2. Eran chans att verkligen ta hand om varandra.

    Hälsa Sambon Grattis

    Sköt om dej och ta hand om de dina...

    /S


    (¯`°?.¸ ♥ Världens finaste Cornelia ♥ ¸.?°´¯)
  • Tuttie
    emmy840508 skrev 2008-10-16 21:49:25 följande:
    Jag höll på att läsa den, jag var mitt i boken när detta hände. En otroligt stark människa. har nu läst klart den. o tanken har slagit mig med. jag borde skriva o skriva o skriva. Jag har börjat.... så vi får se hur långt jag kommer 
    Hoppas verkigen att det blir en bok....
    (¯`°?.¸ ♥ Världens finaste Cornelia ♥ ¸.?°´¯)
  • Tuttie
    emmy840508 skrev 2008-10-21 20:21:07 följande:
    Jag kom på det. Att efter begravningen så berättade hon som har haft hand om allt från Fonus hur det såg ut i kistan. Vi hadde valt kläder som vi visste att barnen tyckte om som vi ville att de skull ha på sig. Max fick ett par finare jeans och en jättefin och speciell skjorta. Strumpor fick de inte tag på eftersom polisen hade huset avspärrat länge. Men när jag var där på "vallningen" med polisen så bad jag innan jag gick ut igen att de skulle hämta ett par dinosarie strumpor på tvättställningen som Max älskade att ha på sig. Så han inte skulle frysa om fötterna tyckte jag. Jag fick inte gå in själv och hämta dom. Men teknikerna hämtade rätt strumpor åt mig. Saga hadde en jättefin klänning och ett par rosa strumpbyxor. Kistan var klädd i tyg på insidan. De fick täcke och kudde, med sängkläder på. Max låg på rygg, men ena amen utsträckt och elefanten under den andra. Saga låg lite på sidan på Max utsträckt arm. med sin dock i famnen. Jag har själv inte vart med och sett detta. Men de berättade det för att jag skulle känna mig trygg. Jag tyckte kistan såg så liten ut. Men hon försäkrade mig om att de INTE hadde det trångt. Det blev en vit syskonkista.
    Åh vad fint det låter..Verkligen....
    (¯`°?.¸ ♥ Världens finaste Cornelia ♥ ¸.?°´¯)
  • Tuttie
    emmy840508 skrev 2008-10-26 23:14:28 följande:
    Jag har lagt till en sak i min blogg om ni vill läsa. Säg till om den ej går att öppna.
    Skulle oxå vilja läsa den.
    (¯`°?.¸ ♥ Världens finaste Cornelia ♥ ¸.?°´¯)
  • Tuttie
    Ellan 76 skrev 2008-10-29 09:50:25 följande:
    Tänker på er Emma och ska försöka se programmet ikväll på tv 4. Hoppas ni får det mysigt i London med god mat och dricka och bara vara. Många varma kramar Elin.
    Vilken tid är det ?
    (¯`°?.¸ ♥ Världens finaste Cornelia ♥ ¸.?°´¯)
  • Tuttie

    Emma
    Jag har mailat dej här på Fl..Om du orkar får du gärna kolla på det och svara 


    (¯`°?.¸ ♥ Världens finaste Cornelia ♥ ¸.?°´¯)
Svar på tråden Mina två änglar