• xenaa

    Trodde fan jag skulle dö!! Jävla pucko!!!

    Satt i lugn och ro och kollade på TV4 Fakta, kollade på förlossningskliniken. Mannen sover, sonen sover så det är bara jag uppe.
    Jag brukar få för mig att lägenheten spökar. Då jag kan höra lite konstiga ljud. Men shit the same.
    Jag satt som sagt i soffan i lugn och ro, när jag plötsligt hör någon rycka i ytterdörren. Vi har våran dörr direkt ut, alltså ingen trapp.

    Jag trodde först jag inbillade mig, men det ryckte igen i dörren. SÅ jag sprang upp till sambon, PANIK slagen att någon är vid dörren!!! GÅ upp och kolla!! NU!! De tog några sekunder för han att vakna. DÅ hör man *pling, plong*
    AAHHHHHH!!! A gå och kolla vem det är nu!! Han går upp snabbt och kollar i titthålet och öppnar dörren. Där står ett pucko och säger:
    "Öhh här bor inte min kompis nää, öööhh trodde han bodde här, förlåt"
    Sen går han.

    Vad i HELVETE människa!! Kollar man inte namnet på brevlådan utanför innan man plingar!!! Han kunde ha väckt min son som låg och sov. Jag menar kl var 22.20!
    Jävla idiot! Skrämde skiten ur mig med!!
    Så känslig som jag blivit av alla graviditetshormoner , trodde jag att mitt liv var i fara haha. Jag inbillade mig att de gjorde inbrott eller nått och skulle kidnappa oss. Det gick i mitt huvud i någån millisekund!

    Men herregud!! Kolla noga så du kommer rätt pucko!!!


    ♥ Leo 2oo7-o6-22 ♥ - ♥ Bönan BF 2oo9-o3-o7 ♥
  • Svar på tråden Trodde fan jag skulle dö!! Jävla pucko!!!
  • xenaa
    drSteffo skrev 2008-10-08 22:55:01 följande:
    xenaa skrev 2008-10-08 22:52:14 följande: Jag tror inte jag behöver säga mer än du själv sagt.
    Hahaha  jag därför skrev jag det

    Men för att rensa bort de överdrivna så blev jag riktigt jävla rädd. Jag menar du sitter där koncentrerad på tv. det är tyst i hela jävla lägenheten. plötsligt hör jag att någon försöker ta sig in.

    Du hade nog med gjort ett bromsspår i kallingarna kan jag garantera dig
    caroline 32 skrev 2008-10-08 22:54:11 följande:
    Herregud jag hade nog gjort på mej !! Vilken knäppgök ! Var han som han skulle ?
    Jag et inte han var lit emysko faktiskt. kollade genom persienen när han gick. Hmm mysko
    ♥ Leo 2oo7-o6-22 ♥ - ♥ Bönan BF 2oo9-o3-o7 ♥
  • xenaa
    Pikaur skrev 2008-10-08 22:57:00 följande:
    *Asg* Jag hade en tant som gick i sömnen till min lägenhet varje natt under ett par månaders tid när jag var precis nyinflyttad. Hennes bästa väninna på äldre dar hade tydligen bott där innan mig, (tanten bodde 2 våningar ner). Vande mig till slut efter att först ha blivit sååååå jävla rädd, så när det blev tyst om nätterna började jag undra vad som hänt. Visade sig att tanten dött i sömnen innan hon hann komma upp till mig. Kändes lite trist, men då fick hon ju i alla fall träffa sin väninna igen
    hehe vilken söt men läskig historia haha
    ♥ Leo 2oo7-o6-22 ♥ - ♥ Bönan BF 2oo9-o3-o7 ♥
  • xenaa
    drSteffo skrev 2008-10-08 23:01:57 följande:
    xenaa skrev 2008-10-08 22:57:12 följande: Om någon stod och ryckte i dörren och sen ringde på skulle jag såklart undra vad som stod på. Men rädd? Nää, inte speciellt. Har ett slagträ innanför dörren som är nära till hands om något skulle hända Förlossningskliniken låter bra mycket läskigare i mina öron.
    Hahaha mjaee. Dessa puckon som finns här nu kan man inte sluta vara rädd för faktiskt.

    Hahaha i dare you! Det är ett bra program , tror du hade gillat de till slut
    ♥ Leo 2oo7-o6-22 ♥ - ♥ Bönan BF 2oo9-o3-o7 ♥
  • xenaa
    Sagofe skrev 2008-10-08 23:02:38 följande:
    Haha, usch... Själv blev jag livrädd i söndags morse. Vaknade av en massa ljud i vardagsrummet. Sonen brukar ibland gå upp utan att väcka mig eller sin pappa och stöka runt lite, men han sov hos sin mormor och var alltså inte hemma. Jag väckte min sambo och viskade panikslaget: "Det är någon där ute!" Det visade sig att det var halv storm och trädgrenar som sveptes och dunkade mot vardagsrumsfönstret
    Haha ja men visst är de något som händer plötsligt så blir man ju livrädd en stund haha.
    ♥ Leo 2oo7-o6-22 ♥ - ♥ Bönan BF 2oo9-o3-o7 ♥
  • xenaa
    k girl skrev 2008-10-08 23:04:37 följande:
    Haha. Jag blev väckt mitt i natten av att min då nyblivne expojkvän stod och ringde på porttelefonen (ingen telefon, bara en ringklocka två trappor ner). Jag kunde inte hitta mina glasögon utan rusade ner, arg som ett bi, lyckades låsa ut mig från min våning, blev förstås ännu argare, ett barfota utelåst blindstyre i morgonrock. Öppnar dörren."Vem FAAN är det?!" (jag kunde ju inte se - har närmare -10 dioptrier och brytningsfel i synfel)Min expojkvän började stamma och hans polare (som tänkt göra honom en tjänst för att han varit så deppad över mig och egentligen var den som ringde på) blev så skitnödig att han kutade därifrån. Mitt ex fick en utskällning efter noter och själv stod jag därute i drygt en halvtimme innan jag lyckades bli insläppt av en korridorgranne...Min stackars 93-åriga mormor vaknade en gång förra året av att det var någon i hennes lägenhet! Fast henne är det spunk i. Hon klev upp, gick ut i hallen och utbrast på bredaste pitebondska:"Jenna bo i å int nån ann!" (här bor jag och inte någon annan)Personerna backade ut och stängde dörren.Det visade sig vara en tant på våningen nere som låst ute sig. Hon ringde brandkåren som kom och skulle låsa upp, men de åkte till FEL (!!!) våning. Där kan man verkligen snacka idioti, att de inte kollade vad tanten sade. Snacka om att man skulle ha fått hjärtsnörpa om det hade hänt en själv, och tack och lov att mormor är lite glömsk av sig - det kunde ju ha slutat med att hon inte ville sova hemma.
    hahah men jisses!
    ♥ Leo 2oo7-o6-22 ♥ - ♥ Bönan BF 2oo9-o3-o7 ♥
  • xenaa
    drSteffo skrev 2008-10-08 23:09:13 följande:
    Jag vaknade för några år sedan upp efter en natt på krogen. Från klädkammaren stack ett par fötter ut. Det visade sig att det låg två killar där inne. Varken jag eller de hade något minne från kvällens sista timmar ("några" öl för mycket), så de visste inte heller hur de hamnat där.Blev inte rädd, bara väldigt väldigt förvånad.
    Haahhahaha
    UNdra vad ni gjort under natten där ja hmmm hehehe
    ♥ Leo 2oo7-o6-22 ♥ - ♥ Bönan BF 2oo9-o3-o7 ♥
Svar på tråden Trodde fan jag skulle dö!! Jävla pucko!!!