-
Har min sida låst, men välkommen instraw2008 skrev 2008-11-26 22:10:31 följande:Snälla Noas Mamma kan inte du skriva till mig? JAg skulle vilja ha kontakt med dig men det går ju inte att skriva till dig (inte kan jag det i alla fall). :O) :O)
har lagt till dig!
-
aa mer än vad jag troddemamma2003 skrev 2008-11-26 22:56:23 följande:Noas mamma skrev 2008-11-26 21:04:28 följande: Tack för det! Det skiljde ju en hel del
-
svårt att säga..... vissa butiker har om med tjocka vingar kvar. jag köpte min i okt och fick med tjocka vingar... men dom flesta har nog med tunna vingar. men de e svårt att säga. ¨be om bild och kollarply skrev 2008-11-27 09:52:06 följande:Om en bee är köpt i Augusti, Har den dom tjocka "vingarna" Då eller dom tunna?
-
Välkommen ins v e a skrev 2008-11-27 11:02:18 följande:noels mamma. får jag titta på dina bilder? nyfiken hur vingarna ser ut.. -
köp silicon spray och spraya där figgarna går in från bromsen kolla oxå så de inte e skit som sitter där. men av erfarenhet så luktar de reklamations v e a skrev 2008-12-02 05:26:27 följande:Hej alla,Är det någon som har lust att förklara vart och hur man oljar in bromsarna. Mitt nya chassi har redan börjat krångla...
-
PrecisLille Mammsen skrev 2008-12-10 10:37:34 följande:passar väl till BeSafe iZi Sleep oxå??????? -
båda versionerna av bee ska vara ungefär lika gamla, dock så är det bara den med tunna vingar som är i produktion nu om jag har förstått det rätt. men andra ord så säljs knappt dom med tjockare vingar längreb bara i vissa butiker som har kvar dom på lager, så är du säker på att du har fått den med tjockare vingar?daniels baby skrev 2008-12-10 17:33:09 följande:hej på er!jag måste nog oxå säga att been inte är såå omtyckt i vår lilla familj längre:( Havanna som e 4 mån å normal strl ser väldigt ihoptryckt ut i den med åkpåsen i å jag tycker att den varianten med breda vingar verkar sämre än den äldre versionen med tunnare vingar. mindre plats typ.. å när jag ska fälla upp eller ner ryggen så hoppar den ofta in i en sne position(vet inte hur jag ska förklara rikigt)så man måste göra om det ett par ggr tills den sitter. är det bara min vagn som det e fel på då?min stackars man saknar camen å muttrar varje gång been är med...tråkigt verkligen!!
Noa som är 9 månader sitter inte ihop tryckt i vagnen med åkpåse vare sig i den med tjocka vingar eller den med tunna så det låter ju märkligt om din 4 månaders gör det.
men jag vet att kajsan hade en knasig bee men har för mig att det va selen som va galen på den. men hör med henne om hon kanske vet nåt.
att det hoppar i en sne position det gör tyvärr vagnen om man inte håller in handtaget i ryggen "jämnt" då får man hålla på och fibbla en stund men de trixet lär man sig efter ett tag. OM den fastnar helt i sned läge så ska du ta den till butiken och be att dom kollar på den för den kan ha spruckit vilket är jätte ovanligt men min gjorde det. annars är det nog bara att stå ut
Kolla oxå så att chassit är korrekt utfällt så att man ser dom gröna pickarna på båda sidor annars gör det att vagnen blir sned oxå.
hoppas att de löser sigh för dig! -
Men gör du rätt när du fäller ut vagnen? jag har haft problem med både bromsen och glidande handtag, tills bonti visade mig hur man skulle fälla ut vagnen. Förr gjorde jag så att jag satte foten på bromsen och drog upp vagnen i handtaget men de va tydligen helt fel. då har man nämnligen sönder vagnen. Bee ska man ställa foten på bromsen hålla i handtaget och sparka ut vagnen på samma sätt som dom gör i bee filmen på bugaboos hemsida.jule skrev 2008-12-14 13:55:45 följande:s v e a skrev 2008-12-14 13:31:22 följande: nej d e inte bromsarna som glider utan det är chassit/styret som glider. för mig endast vid uppfällning alltså inte vid själva användningen av vagnen vid promenader men eftersom man måste ta i rätt mkt för att fälla upp vagnen så anser jag ändå att detta är ett problem då styret glider ut till max innan man får rätt motstånd så vagnen kan fällas upp ordentligt. om du förstår vad jag menar...
men självklart så ska ju inte handtagen glida om man går ner för trotoarer eller liknande men om det bara är så att den glider när man fäller ut vagnen så gör man tyvärr fel.
Man ska alltså aldrig dra i handtaget.
jaha nu har det gått 2 veckor sedan jag reklamerade mitt 3je chassi och inget nytt har kommit ännu. undrar hur länge jag måste vänta på nytt chassi denna gång *suck* men funkar inte denna så kommer jag kräva tillbaka pengarna.... orkar inte med detta meckande -
SKÖNT! vet själv hur det va att stå där och slita i handtaget som åker ut till max och sen inte lyckas få upp vagnen. visst blir livet lite lättare??jule skrev 2008-12-14 15:15:04 följande:nu e jag tillbax igen Noas mamma jag tror du hade rätt nu när jag testar din teknik (trodde ju iofs att jag gjorde rätt men d e ju tydligt nu att jag inte gjorde ... ) hursom så glider inte chassit åh vad glad jag blir nu då tror jag bestämt att jag gillar been igen
Jag har problem med bromsen! 3je gången nu *suck* -
*nyfiken*jule skrev 2008-12-14 16:32:31 följande:Noas mamma skrev 2008-12-14 16:14:26 följande: ja precis tack så jättemkt för hjälpen. åh tråkigt m broms som inte funkar, våran e oxå lite knasig men jag har inte testat alla knep än på nya chassit, hade ju problem m bromsen på första chassit men efter lite knepåknåp m hjälp av thj här på FL så funka den kanoners menmen d chassit e ju som sagt reklamerat...
hur då knep o knåp??? -
min mamma har problem med lederna och åker mycket bil med noa. för henne var det skit jobbigt att ha flera moment att hålla in knapparna ta av sittdelen sen fälla ihop chassit med knapparna och sedan lyfta ut sittdelen för att få in chassit och sen sittdelen igen. (cameleon) men pratade med henne i går och hon tyckte att been va lika jobbig den eftersom att den är lite trög att fälla ihop och att man måste mecka med ryggstödet som hon aldrig får till rätt.mamma2003 skrev 2008-12-14 23:10:30 följande:Noas mamma: Häromdagen skrev du något som jag inte riktigt kunnat släppa så jag måste fråga. Din mamma som har mycket värk har haft ett helvete med Gecko (och var det Frog?). På vilket sätt undrar jag då? Lättare än så blir ju inte någon vagn, i synnerhet som den delas i två?Bara nyfiken alltså
lånevagnen som vi fick av bonti var av modell plastig trehjuling som man bara tryckte på en knapp så fällde den ihop sig helt. den älskade hon! men hon erkänner att vagnen var som en dröm att köra
framför allt geckon!
-
jo jag har själv funderat på att ge henne en skrot vagnmamma2003 skrev 2008-12-15 14:56:19 följande:Noas mamma: OK, att fälla chassit hade jag glömt kan vara lite joxigt, jag lyfter bara in mitt i bilen utan att fälla ihop det (stor bil). Men kan du inte tänka dig att hon har en framåtvänd vagn som är lätt att fälla och så har du "den riktiga" vagnen? Jag vet att det finns en trehjuling som är superlätt att fälla, undrar om det var en sån ni lånade, minns du märket?
men vill vänta tills noa kan sitta i en sulky.. han hatar tyvärr att sitta frammåt därför funkade heller inte lånevagnen något vidare. avanti hete vagnen om jag inte minns helt fel.
-
jag betalade 33 kr när jag skickade min suflettLille Mammsen skrev 2008-12-17 00:23:19 följande:Du me lite koll....vad ligger frakten på en sån? typ från kidzshop?? -
för att tjäna extra pengar??Lille Mammsen skrev 2008-12-17 20:09:51 följande:hm så kidzshop tar 22:- i frakt och toodler (tror dom heter så) tar 39:- i frakt och vet andra som tar 49:-.....varför har butiker olika frakt på samma vara??????????????Noas mamma skrev 2008-12-17 19:53:57 följande:
-
för mig tog det 6 veckor första gången, men misstänker att butiken glömt att anmäla reklamationen. andra gången tog det 2 veckor från dess att jag reklamerat till butiken (1 vecka från dess att butiken anmält reklamationen till bugaboo)Maria 1976 skrev 2008-12-17 20:52:16 följande:Jag ska reklamera min Bee imorgon, då bromsen inte fungerar. Är det någon som vet ungefär hur lång tid det tar att få felet åtgärdat?
2 veckors väntetid är iallafall det bugaboo strävar efter att det som max ska ta. -
fäll ihop vagnen, ta tag i handtaget, sätt foten vid bromsen, och sparka ut chassit. med andra ord du ska lägga tungden på benet inte i armarna. handtaget ska man alltså inte dra i bara hålla i. hänger du med???mamma2003 skrev 2008-12-21 09:04:57 följande:Förklara det där för mig så jag fattar . Kollade på instruktionsfilmen men tycker jag gör rätt och mitt glider när jag drar för kung och fosterland för att få upp chassit.
hörde av bonti att bugaboo kommer att vara mer noga med reklamationer av bee chassin. sånt man har åverkat själv på vagnen gäller inte garantin för. och om man uppmärksammar att vagnen inte har ett produktions fel utan att det är en själv som har åverkat skadorna på chassit så får man betala för det nya chassit. bugaboo är rätt trötta på att byta ut chassin som egentligen inte har produtions fel. samma sak gäller bromsen. det var typ 80% av alla reklamationer som byts ut pga. fel på bromsen som va felaktiga, alltså att bromsen fungerar om man tvättar av den och ev. smörjer den.
MEN jag tycker att butikerna ska visa ordentligt hur man ska göra med vagnen! jag hade ingen aning om hur man skulle fälla ut vagnen innan jag hade reklamerat den och sedan när den nya kom bad jag dom om att visa en extra gång. då märkte jag att jag hade gjort fel hela tiden som hade haft foten på bromsen och sedan hållt fast vagnen med foten och sedan dragit för kung och fosterland. Inte kostigt egentligen att chassina går sönder! -
du behöver säkert inte betala något då detta är en bestämmelse som kom i förra veckan. sedan tror jag oxå att om det händer 1 eller 2 gånger att man behöver byta så säger dom nog inget men det finns ju dom som byter chassin massor med gånger.jule skrev 2008-12-21 12:01:56 följande:mamma2003 skrev 2008-12-21 09:04:57 följande: noas mamma e den som kan detta bäst, utan henne hade jag fortfarande dragit i vagnen för kung å fotserland... nu blir jag dock lite orolig ang. rekl å betala nya chassin jag hade ju aldrig reklamerat detta om jag ej hade trott att d va en reklamation å e ej sugen på att betala en massa chassin som har farit fram å tillbaka
sen så blir de ju kanske svårt för bugaboo att felsöka alla chassin som dom får in! tar säkert bara stick prov annars förstår man ju prishöjningen
beror kanske på att dom måste ha in extra pengar för att finansiera extra personal
*ironi*
-
GRATTIS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!s v e a skrev 2008-12-22 04:31:06 följande:OT - men jag är graviiiiid!!! Har precis plussat!!Kommer nu även att hänga i phil&teds tråden. Fan att inte bugaboo gör smidiga och snygga syskonvagnar!!!
God jul på er allesammans -
daniels baby, den med tjocka vinga och den med tunna kom samtidigt om jag har förstått det rätt. den med tjocka är mindre rent storleks mässigt invändigt i sittdelen. (finns i mitt galleri mått och jämförelse, även i bildtråden) nu ska det bara vara den med tunna vingar som produceras men vissa butiker har ju kvar den andra modellen i lager.
Maycai, jag skulle rekomendera dig att köpa en ny. och en ny i sverige! Jag är inne på min 5 reklamation nu och köper man beg så har man ju tyvärr inga garantier. Jag funderade oxå på att köpa från england då mothercare hade ett erbjudande att man fick en åkpåse på köpet och så sparade man typ 800 på att köpa där (just då, utan frakt) än vad man gjorde mot att köpa i sverige. men nu med facit i handen e jag glad att jag inte tog med mig en därifrån det hade blivit tusan så mycket dyrare att skicka chassit dit alla gångerna som det har gått sönder nu!
Kör oxå UJ och Bee och tycker att det är helt ultimat! (har bara haft UJ sedan jul men endå
)
Jag hoppas och tror att du kommer att bli jätte nöjd