Augustibebisar 2008
urk... åkt på världens förkylning m feber o huvudvärk
. orkar ingenting...
urk... åkt på världens förkylning m feber o huvudvärk
. orkar ingenting...
vt: mmmm jättetur!! misstänker att min kropp hjälpt mig på traven...
Du - om lyckeli varit hungrig så hade hon ju inte somnat! ha inte dåligt samvete för det nu gumman! hon har det bra!
hur är det med m förresten? mår han kasst eller han känner inte av det hela något? (inte psykiskt menar jag då - förstår att ni har det tufft!)
hahahahhaha du är för rolig jucea
heidi: de dietister jag pratat med (tidigare i jobbet..) hävdar oxå att barnens "smakfönster" står öppna vid 4-5 mån ålder; man har alltså lättare att ta till sig smaker. Även om man helammar kan det alltså vara idé att inför lite smakisar (dvs någon tsk om dagen) vid den åldern
jag slutade m p-piller förra sommaren o blev gravid direkt.. fick tyvärr reda på att bebben var död vid ul i v 11 (i början av sept)
. 27/11 plussade jag igen - hade tänkt vänta m att berätta för sambon till hans födelsedag den 29:e - men klarade bara att hålla mig ett halvt dygn
Jucea: ja precis - det var fruktansvärt att råka ut för det i v 11, men kan inte ens tänka tanken hur hemskt det måste vara om det händer precis innan förlossningen (eller, ännu värre - efteråt! Hur klarar man att gå vidare???)
Lana: ja så tänker jag? om vi inte hade förlorat Ärtan hade jag inte fått min lille Måns!
Vet ni.. I natt sov min lille plutt till 22.30-6.45!!!!! Sedan åt han lite, låg o snackade en stund, och sedan somnade han om o sov till 10.15! söta lille killen som är så snäll när hans mamma är kass!
hihihi här är det då ingen risk för förstoppning hos liten - 2-3 rejäla b-blöjor om dagen brukar det bli!!
vt: åh fy farao!!! i v 22 börjar man ju verkigen känna sig säker på att allt ska gå vägen, börjat känna bebben o så...
miss h: japp det blev underbart lyckat o vi sa ja båda två
bild finns i mitt galleri
hihi måns fick sin första smakis idag, 1 tsk palsternacka. han ÄLSKADE det o började gråta när det inte blev mer. tänkte hålla det t 1-2 tsk om dagen tills han är 6 mån o amma för fullt under tiden. inte ersätta ngn måltid förrän då.
Rimfolina skrev 2008-12-05 15:06:53 följande:
bv: hade en sådan (som man ska ha i kylen, inte i frysen) åt stora sonen - var jätteskönt för honom när tänderna var på G