• Ingen presentation

    Hur mycket av mobilräkningen

    ...står ni för? Hur mycket tycker ni är okej/månad?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-21 13:42
    Ni utan tonårsbarn kan ju också svara och säga vad ni tycker.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-22 11:28
    17-åring månadspeng: 500 + att hon jobbar lite då och då och får då ca 2000.
    15-åring månadspeng: 500.

  • Svar på tråden Hur mycket av mobilräkningen
  • Bevabus

    Pappa betalar hela min. Jag får inte hela studiebidraget varje månad dock.

  • Ingen presentation
    Bevabus skrev 2008-10-21 14:27:55 följande:
    Pappa betalar hela min. Jag får inte hela studiebidraget varje månad dock.
    Hur mycket brukar den vara på? Vad får du för pengar av dina föräldrar?
    Du behöver naturligtvis inte svara, vill bara visa ungarna att JAG har rätt när det gäller pengar.
  • Bevabus

    Haha
    Tyvärr så vet jag faktiskt inte ens hur mycket den räkningen går på :O
    Ekonomi är inte mitt favoritämne hihi
    Men jag var 600 kr i månaden. Jag får 100 kr in på mobilen att ringa och sms:a för ungefär varannan månad. (Gör inte det så ofta)
    Ingen presentation skrev 2008-10-21 14:36:22 följande:


    Hur mycket brukar den vara på? Vad får du för pengar av dina föräldrar?Du behöver naturligtvis inte svara, vill bara visa ungarna att JAG har rätt när det gäller pengar.
  • mimmi 1

    Det beror ju på många faktorer faktiskt.. hur gammal är barnet?
    ute ofta på kvällar o helger? vill DU att ditt barn ska ringa hem osv.

    Vi har precis haft en diskussion med vår 13-åring om kostnaderna med mobiltelefon... jag har, för några veckor sedan betalat in 150:- (telia har ju tagit bort 100-checkaran) för att hennes kontant kort var helt tomt, och för att jag ville att hon skulle ringa hem under kvällen, när hon ville ha hämtning... nu kom det fram i kväll att det redan är slut!! vad har hon gjort?? jo, dessa förbaskade sms bara en massa tom-surr, och ungen fattar inte att det kostar pengar!

    så nu bestämde vi att hon helt enkelt är utan mobil några veckor framöver....det blir att hålla tider istället, osv.

    Har nämnligen en 17-årig son åxå, som jag betalade in 150:- på i början av juli, då han skulle ut och resa, och en av kraven för den resan var att han skulle höra av sej varje dag... och de pengarna har ändå räckt ända till i slutet av september!
    DET är skillnaden mellan tjejer o killars syn på mobilanvändandet!!

    så vad gör man? jo, jag tycker nog att det är jätteviktigt att man gör vad man kan för att få barnen att förstå, att det kostar pengar, och att man använder mobilen till lite mer viktiga saker än detta eviga tom-surr!!

    När vår dotter visar att hon klarar av den biten på ett bättre sätt än hon hittils gjort, så är jag beredd att betala in pengar på hennes mobil igen!

  • mimmi 1

    med månadspengen som du ger dem?

  • kaji

    inte en krona. de får stå för sina mobilkostnader själva. hur mycket de ringer för har jag faktiskt inte en aning om heller.

  • leeena

    min sambo betalar HELA räkningen åt sin 17 o 15åring..Dom ligger på 1000-1500 i månaden....Helt fel enligt mej att dom kan ringa för såna summor och han bara betalar..
    17åringen vägrade byta till kontntkort för "då tar ju pengarna slut och jag kan inte ringa!!"..nää just det..
    Men jag har inte mycket att säga till om här...

  • demokrati tack

    mimmi 1 skrev 2008-10-21 20:41:37 följande:


    Det beror ju på många faktorer faktiskt.. hur gammal är barnet?ute ofta på kvällar o helger? vill DU att ditt barn ska ringa hem osv.Vi har precis haft en diskussion med vår 13-åring om kostnaderna med mobiltelefon... jag har, för några veckor sedan betalat in 150:- (telia har ju tagit bort 100-checkaran) för att hennes kontant kort var helt tomt, och för att jag ville att hon skulle ringa hem under kvällen, när hon ville ha hämtning... nu kom det fram i kväll att det redan är slut!! vad har hon gjort?? jo, dessa förbaskade sms bara en massa tom-surr, och ungen fattar inte att det kostar pengar!så nu bestämde vi att hon helt enkelt är utan mobil några veckor framöver....det blir att hålla tider istället, osv.Har nämnligen en 17-årig son åxå, som jag betalade in 150:- på i början av juli, då han skulle ut och resa, och en av kraven för den resan var att han skulle höra av sej varje dag... och de pengarna har ändå räckt ända till i slutet av september!DET är skillnaden mellan tjejer o killars syn på mobilanvändandet!!så vad gör man? jo, jag tycker nog att det är jätteviktigt att man gör vad man kan för att få barnen att förstå, att det kostar pengar, och att man använder mobilen till lite mer viktiga saker än detta eviga tom-surr!!När vår dotter visar att hon klarar av den biten på ett bättre sätt än hon hittils gjort, så är jag beredd att betala in pengar på hennes mobil igen!
    Skaffa comviq kompis ist, dom flesta ungdomar har det. Och på just comviq kompis så smsar man gratis och ringer man kostar det 69 öre i uppkopplings-avgift, och man kan prata huuur länge man vill. Eftresom dom flesta ungdomar har det, så lönar det sig verkligen. Kan ju smsa tils fingrarna blöder...
  • Soffi67

    Min 17 åring ringer & messar för ca 150 kr i månaden. Vår 14 åring är aldrig under 600 kr. Båda tjejerna får använda barn/studibidraget till telefonräkningarna så det är deras eget val vad de lägger pengarna på.

Svar på tråden Hur mycket av mobilräkningen